Peter Stofen matule

Boleslav

Peter Stofen matule

Postautor: Boleslav » 27 sty 2015, 20:33

Mam pytanie dla kolegów posiadajacych matule tego hodowcy. W ubieglych sezonach na forum ambrozji bylo došč žywo na ten temat i po imporcie matul do Polski jakoš cicho.:-) Može koledzy podziela sie ze swoimi opiniami tej lini bf. Dziekuje

Awatar użytkownika
górski_pszczelarz
Kontaktowanie:

Re: Peter Stofen matule

Postautor: górski_pszczelarz » 27 sty 2015, 21:46

Ja mam matule reprodukcyjną od Petera Stofana. Rodziny bardzo silne, dość łagodne, ale nie baranki. Pszczoła jasno ubarwiona, nierojliwa dynamicznie się rozwijają (najsilniejsze zeszłoroczne odkłady). Jeśli chodzi o miodność to mam nadzieję, że ocenię w tym roku. Niestety zeszły rok był tragiczny i w ulach u wszystkich matek zarówno od Stofana jak i od każdego innego hodowcy była pustka. Niestety od czasu do czasu zdarzają się takie lata.
Matki pszczele Buckfast, Elgon 2017 z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele-2017/

lech

Postautor: lech » 28 sty 2015, 21:10

Pod koniec czerwca ubiegłego roku otrzymałem dwie matki reprodukcyjne B21.Poddałem je do średniej siły odkładów. Rozwój odkładów z tym matkami był bardzo intensywny. Pszczoły po matkach reprodukcyjnych bardzo łagodne. Z matek tych wyhodowałem większą partię matek , które to w dużym procencie unasienniły się. Pod koniec lipca poddałem je do rodzin. Do zimy doprowadziły rodziny do dobrej siły , ale bez rewelacji . Matki wyhodowane z matki reprodukcyjnej mają charakterystyczny żółty odwłok z czarnym punktem koło żądła. Późną jesienią podczas sporadycznych wglądów do uli zaobserwowałem , że pszczoły o żółtym zabarwieniu sporadycznie próbowały mnie żądlić. Moje stare krainki są bardziej spokojne. Co do miodności to trudno mi coś napisać bo pożytki w moim rejonie kończą się po lipie.

Boleslav

Postautor: Boleslav » 14 wrz 2015, 21:52

Ponawiam z ciekawości pytanie. Sezon za nami to jaka opinia?

bonluk
Kontaktowanie:

Postautor: bonluk » 15 wrz 2015, 06:51

Średnia pszczoła. U nas można dostać lepsze buckfasty

maruch

Postautor: maruch » 15 wrz 2015, 08:32

Tomek Miodek od tego roku ma reprodukcyjną- za rok może coś powie.
"Ksiądz Pana wini, Pan Księdza, a nam biednym zewsząd dobrobyt."

lech

Postautor: lech » 15 wrz 2015, 19:03

U mnie pszczoły te miały rozwój wiosenny porównywalny z krainkami. Miodu rzepakowego przyniosły 10 % więcej jak krainki. Miodu faceliowego i lipowego tyle samo. Złośliwość dużo większa jak np. buckfasta kb. Ze względu na tą cechę w tym roku wyhodowałem mało matek z tej linii, i to tylko dlatego bo chcę sprawdzić złośliwość przy zapładnianiu ich w innej pasiece.

Awatar użytkownika
górski_pszczelarz
Kontaktowanie:

Postautor: górski_pszczelarz » 17 wrz 2015, 19:08

B21 z zeszłego roku dobra ale nie rewelacyjna. Mam lepsze reproduktorki w pasiece. Natomiast w tym roku zaopatrzyłem się w reproduktorki B46 i powiem tak, że barwę mają piękną są żółte jak pszczoła włoska. Dużo spokojniejsze, matki bardzo ładnie czerwią. Miodność i zimowlę ocenię dopiero w przyszłym sezonie (choć spadzi przyniosły bardzo dużo jak na odkłady). W każdym razie w przyszłym roku jak przezimują będzie można je nabyć u mnie w pasiece :)
Matki pszczele Buckfast, Elgon 2017 z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele-2017/

Wróć do „Rasy i linie”