Uproszczona dennica wielofunkcyjna

Uproszczona dennica wielofunkcyjna

Postprzez Talib » 18 gru 2013, o 23:25

W Pasiece nr 4 z 2005 roku pan Janusz Mazurek opisuje swoje dennice wielofunkcyjne zachwalając zalety takiej dennicy. Nic nie pisze o wadach? Czy ktoś oprócz ww. autora kiedyś pracował na takich dennicach? Co o nich sądzicie?
Talib

Re: Uproszczona dennica wielofunkcyjna

Postprzez swiwojtek » 19 gru 2013, o 00:19

Wstaw chociaż zdjęcie.
swiwojtek

Postprzez Talib » 19 gru 2013, o 01:08

Zdjęcie nie jest moje, nie mogę nim dysponować, jest w Pasiece (www.pasieka.pl) 4/2005. Tam można je zobaczyć.
Talib

Postprzez swiwojtek » 19 gru 2013, o 10:42

swiwojtek

Postprzez Franciszek » 19 gru 2013, o 19:07

Talib napisał(a):W Pasiece nr 4 z 2005 roku pan Janusz Mazurek opisuje swoje dennice wielofunkcyjne zachwalając zalety takiej dennicy. Nic nie pisze o wadach? Czy ktoś oprócz ww. autora kiedyś pracował na takich dennicach? Co o nich sądzicie?

Nawet nie probuj sobie zawracac tym glowe, szkoda na to czasu. Takie "baju, baju ...".
Franciszek

Postprzez bomy13 » 19 gru 2013, o 21:16

Franciszku czy możesz coś więcej dlaczego tej dennicy mówisz NIE,przyznam że mnie ona zainteresowała,wielkim plusem jest to że nie trzeba podnosić korpusów w celu oczyszczenia dennicy,wystarczy wyjąć szybę i wymieść osyp,jeżeli znasz minusy to proszę podaj.
bomy13

Postprzez Franciszek » 20 gru 2013, o 09:37

bomy13 napisał(a):Franciszku czy możesz coś więcej dlaczego tej dennicy mówisz NIE,przyznam że mnie ona zainteresowała,wielkim plusem jest to że nie trzeba podnosić korpusów w celu oczyszczenia dennicy,wystarczy wyjąć szybę i wymieść osyp,jeżeli znasz minusy to proszę podaj.

bomy13
Na Twoje zainteresowania i chec do eksperymentow nie ma mocnych, rob wiec wszystko, co może sprawiac Tobie przyjemność, ale wg mnie ta dennica, to cos w stylu „Pomyslowy Dobromir” wg Adama Slodowego.
Tomek Miodek już zaprezentowal fajny filmik i mi się baaaardzo on spodobal. Teraz tak sobie mysle, ze codziennie będę go oglądał na „dobranoc”, ale tylko po jednym razie, aby mi się nie znudzil, to będę go tak oglądał i oglądał, i ogladal, jak na filmie syn Pawlaka swoja sąsiadkę Jadzke, az ja tak znienawidzial, ze … w koncu z nia się ozenil.
Tak i z ta dennica.
A calkiem już powaznie, to najlepsza dennica prosta z siatka i szuflada, nie znam lepszej, może wiec dlatego tak napisałem.
Popatrz na te ‘mazurkowa’ i odpowiedz sobie, nie mi, tylko na jedno pytanie: co Ty zobaczysz przez te szybke?
Kolejne pytania o te rewelacje bylyby podobne.
A ja się pytam: czy Ty masz pszczoly?
Mysle, ze masz, a jak masz, to i reszte odpowiedzi powinienes już znac.
Ale powiadam: nie chce odbierac Tobie przyjemności z zamierzonych badan.
Dla mnie, to ona jest za mocno „skomplikowana”, tzn. za mocno komplikuje zycie w pasiece i sklania do wykonywania calkiem niepotrzebnych i naprawde nic nie dających prac.
A „kazda sroka swój ogonek chwali” i robi to tak, aby ten jej ogonek okazal w koncu najladniejszy.
‘Dla wsiech, ponimajesz?’.
Franciszek

Postprzez Franciszek » 21 gru 2013, o 08:09

Ponawiam pytanie: "co naprawde zobaczysz przez te szybke"?
Czy to, co zobaczyłbyś, wystarczy już do oceny czegokolwiek?
Podpowiem: będzie tam wcześniej czy później dzika zabudowa, która musisz wyciąć, a jeśli będziesz miał pszczoły o wysokim instynkcie higienicznym, to możesz tam nawet tych martwych nie zobaczyć - chyba, ze się mylę i znowu napiszesz, ze nic nie wiem?
Po co ta zbędna praca, której nie ma przy dennicy bez tych udziwnień?
itd., itp.
Ale na początek, to powinno wystarczyć, a w tych bardzo prostych pytaniach juz sa odpowiedzi.

p.s. Kol. bomy13 odpowiem na pw, jeśli tego zechce, a tutaj będę "cierpliwie czekał i czytał, co inni napiszą" - zgodnie ze wskazówka.
Franciszek

Postprzez Talib » 21 gru 2013, o 15:12

Franciszku - poświęć 50 minut i pooglądaj. Tam są takie same dennice, tylko bez szybki, która Ci tak doskwiera.
Talib

Postprzez Talib » 21 gru 2013, o 15:12

Sorry, w poprzednim wpisie nie dokleiłem linka do filmu
http://www.youtube.com/watch?v=FVk1LVQ5K98
Talib

Postprzez bomy13 » 21 gru 2013, o 20:15

Franciszek napisał(a):Ponawiam pytanie: "co naprawde zobaczysz przez te szybke"?
Czy to, co zobaczyłbyś, wystarczy już do oceny czegokolwiek?
Podpowiem: będzie tam wcześniej czy później dzika zabudowa, która musisz wyciąć, a jeśli będziesz miał pszczoły o wysokim instynkcie higienicznym, to możesz tam nawet tych martwych nie zobaczyć - chyba, ze się mylę i znowu napiszesz, ze nic nie wiem?
Po co ta zbędna praca, której nie ma przy dennicy bez tych udziwnień?
itd., itp.
Ale na początek, to powinno wystarczyć, a w tych bardzo prostych pytaniach juz sa odpowiedzi.

p.s. Kol. bomy13 odpowiem na pw, jeśli tego zechce, a tutaj będę "cierpliwie czekał i czytał, co inni napiszą" - zgodnie ze wskazówka.

Franciszku przez tą szybkę chciałbym zobaczyć to co widział syn Pawlaka jak młócili zboże z Jadżką, a tak poważnie to napisałem pod jakim kątem zainteresowała mnie tego typu dennica,nie musi być z szybą może to być równie dobrze dennica ula OPTIMAL ale bez dodatków typu poławiacz czy poidło,natomiast krata pod dziką zabudowę może zostać .Co do dennicy Śp.Mazurka to interesująca jest możliwość oczyszczenia dennicy bez podnoszenia korpusów ,po prostu otwieramy z tyłu klapkę już można czyścić bez denerwowania pszczół,dodam że ule moje są na ramkę WLKP 19 cm h.zimuje na dwu korpusach i obawiam się że wiosną będę musiał podnosić jednocześnie oba korpusy ażeby oczyścić dennice,która jest całkiem prosta bo to tylko płyta i 3 listwy 12mm h. W dennicy o której pisze Śp.Janusz Mazurek scianki maja wysokość 15 cm.no i są 4 z tym że tylna ścianka jest odejmowana i wcale nie musi być to szyba.Więc i ja ponawiam pytanie czy ktoś stosował takie dennice i czy zauważył jakieś wady tej dennicy.Pozdrawiam Bogdan.
bomy13

Postprzez balwro » 16 sty 2014, o 14:50

Nie posiadałem tego typu dennic więc praktycznych uwag nie mam.Patrząc z punktu teoretycznego moim zdaniem jest to super dennica dla pasieki stacjonarnej.Jeśli pszczelarz chce jak najmniej zakłócać pracę pszczół bez grzebania w gnieździe może ocenić stan rodziny poprzez wgląd od spodu gniazda.Dla starszego pszczelarza mającego problem z dźwiganiem to rewelacja bez potrzeby dźwigania korpusów w prosty sposób zachowujemy czystość dennicy.Dla niedoświadczonego pszczelarza idealna do oceny stanu rojowego rodziny.Jeden wgląd przez szybkę bez potrzeby rozbierania ula i już wiemy czy należy powiększyć gniazdo i dodać ramek
Można by ją było cokolwiek zmodernizować , a mianowicie wbudować siatkę i wysuwaną szufladę pod nią
balwro

Postprzez olemiodek » 16 sty 2014, o 20:59

Ciekawa sprawa koledzy którzy nigdy nie mieli styczności z dennicą śp.Pana Mazurka mają najwięcej do powiedzenia.Ja posiadam takie dennice od 1987r.Są one widoczne na moich filmikach .Są to pierwsze osiatkowane dennice w Polsce .I na tamte czasy były bardzo postępowe mają więcej zalet niż wad.To były czasy w których warroza dopiero startowała. Pytania? proszę bardzo pomoc w konstruowaniu też :)

"Można by ją było cokolwiek zmodernizować , a mianowicie wbudować siatkę i wysuwaną szufladę pod nią":) To by miała dwie siatki panowie pofolgujcie.
olemiodek

Powrót do Ule