Pasieki zawodowe

Dział dla początkujących

Pasieki zawodowe

Postprzez PasiekaIrminia » 21 gru 2013, o 22:34

Chciałem się dowiedzieć jak wygląda opłacalność pszczelarzy zawodowych utrzymujących się tylko z hodowli pszczół. Czy da się z tego utrzymać w normalny sposób nie uszczuplając swoich ,, zachcianek''
Jaka musi być minimalna ilość rodzin aby normalnie żyć , jak wygląda to w świetle naszego polskiego prawa czyli podatki itd , co trzeba spełniać aby można było sprzedawać miód do sklepów a oni do ostatecznego klienta.
Jakie trzeba wliczać koszty na rozbudowę takiej pasieki zawodowej od zera , jak później to wygląda oraz jak można powiększać swój rynek zbytu bo oddawanie miodu do skupów jest nie opłacalne
Jeśli można coś dodać do tego tematu proszę śmiało dodawać aby wszystko było jasne . Z góry dziękuję.
http://www.pasiekairminia.pl- Tu zamówisz matki i odkłady.
PasiekaIrminia

Re: Pasieki zawodowe

Postprzez górski_pszczelarz » 21 gru 2013, o 23:19

wszystko zależy co rozumiesz pod słowem "zachcianek" i "normalnie żyć"
górski_pszczelarz

Postprzez PasiekaIrminia » 21 gru 2013, o 23:36

normalnie żyć czyli jak mamy rodzine i dzieci to jak to dzieci zawsze coś chcą to aby była kasa i to miały pod takim względem ,, zachcianki i normalne życie'' aby nie było jakoś tak biednie tylko normalnie .
Wydaje mi się że 250 uli to dało by jakoś radę aby nie pracować lecz na moje plany jest doś duża gospodarka zaplanowana ale czy tak będzie to się okaże
http://www.pasiekairminia.pl- Tu zamówisz matki i odkłady.
PasiekaIrminia

Postprzez Marek.D » 22 gru 2013, o 10:36

Wydaje mi się, ze jest to tylko kwestia zbytu :)
Marek.D

Postprzez ZDZISŁAW » 22 gru 2013, o 12:45

Jak chcesz "żyć z pszczół" to mususz pasieke traktowac w ten sam sposób jak firme,pojawie sie problem predyspozycj osobistych ,otoczenia i zarządzania.
Z tych uwarunkowań wynika liczba rodzin i profil produkcji oraz marketing .
Nie ma prostych odpowiedzi bo ryzyko istnieje jak w kazdej formie aktywnosci ludzkiej,
mozna doprowadzic do bankructwa dobrze prosperującą kopalnie złota jak i dobrze zyć z przetwarzania i zbiórki odpadów komunalnych.
ZDZISŁAW

Postprzez marcinbzyk » 22 gru 2013, o 12:51

ZDZISŁAW napisał(a):Jak chcesz "żyć z pszczół" to mususz pasieke traktowac w ten sam sposób jak firme,pojawie sie problem predyspozycj osobistych ,otoczenia i zarządzania.
Z tych uwarunkowań wynika liczba rodzin i profil produkcji oraz marketing .
Nie ma prostych odpowiedzi bo ryzyko istnieje jak w kazdej formie aktywnosci ludzkiej,
mozna doprowadzic do bankructwa dobrze prosperującą kopalnie złota jak i dobrze zyć z przetwarzania i zbiórki odpadów komunalnych.

ja bym jeszcze dołożył zaplecze i infrastrukturę żeby nie porywać sie z motykom na slonce
marcinbzyk

Postprzez ZDZISŁAW » 22 gru 2013, o 13:03

To podstawa tak samo jak i logistyka ,ale do tego mozna dochodzić etapami w miare rozwoju ,tylko uwaga od razu kupowac rzeczy z atestami [papierami] i troche na wyrost, bo nie ma co wymieniać co pare lat [kasa ] na skutek zmian przepisów czy za malej wydajnosci.
ZDZISŁAW

Postprzez Prezes Pewex » 24 gru 2013, o 15:31

PasiekaIrminia napisał(a):normalnie żyć czyli jak mamy rodzine i dzieci to jak to dzieci zawsze coś chcą to aby była kasa i to miały pod takim względem

Ale to też się zmienia. Kiedyś na komunię to dzieciakom dawało sie kalkulator albo zegarek, a teraz laptopa albo quada.
Taki mały zakompleksiony prezesik...
Prezes Pewex

Postprzez konradziu » 26 gru 2013, o 00:32

Prezes Pewex napisał(a):
PasiekaIrminia napisał(a):normalnie żyć czyli jak mamy rodzine i dzieci to jak to dzieci zawsze coś chcą to aby była kasa i to miały pod takim względem

Ale to też się zmienia. Kiedyś na komunię to dzieciakom dawało sie kalkulator albo zegarek, a teraz laptopa albo quada.

Teraz to najlepiej dać młotek żeby to wszystko wybiły sobie z głowy :D
konradziu

Postprzez asan » 26 gru 2013, o 01:11

Prezes Pewex napisał(a):Ale to też się zmienia. Kiedyś na komunię to dzieciakom dawało sie kalkulator albo zegarek, a teraz laptopa albo quada.

Ale porównaj ile się pracowało na ten zegarek czy kalkulator. Na komputer w połowie lat 80 żaden obywatel PRL pracujący na etacie sobie nie mógł pozwolić (mówię o IBM XT, czy Commodore Amiga 1000 - ten drugi pamiętam że kosztował 1tyś USD przy "kosztach życia" +- 50USD/m-c).
Teraz średniej klasy komputer kupujesz za 1/3 do połowy średniej krajowej, quada (chińską zabawkę) kupisz za średnią krajową.
Ja wiem że "za moich czasów było trudniej, ale lepiej" tylko nie należy przesadzać żeby nie wyszło jak u Monty Pythona http://www.wroc.info/?id=138

A wracając do normalnego życia to dla jednego jest to stan w którym może żywić się na mieście, stać go na książki i wizyty w teatrze/kinie, wyjazdy wakacyjne etc. A dla drugiego to stan w którym nie musi się martwić co do garnka włożyć i za co nowe buty kupić gdy stare się rozlatują.
Rozpiętość od 2 do 8-10tyś miesięcznie (chyba że ktoś ma drogie hobby to więcej).
Czyli przykładowo od 24 do 120tyś/rok będzie spełniało to kryterium. Na tą niższą wartość wystarczy sprzedać 800słoików po 30zł (plus te które mają pokryć koszty!), a na tą drugą 4000 słoików.
Licząc 25 słoików z ula powinno wystarczyć 32 lub 160 pni.
No chyba że się zaczyna i niema komu sprzedać tego miodu, wtedy skup. Powiedzmy że po 10zł/słoik. Robi się pni odpowiednio 96-480. Przy takiej ilości bez doświadczenia nie zdążymy się po tyłku podrapać, sporo rodzin się wyroi, wydajność spadnie o połowę albo i więcej i wtedy trzeba by mieć 200-1000 rodzin. Dochodzi zus, wypłaty, podatki - jak dla mnie fantastyczny sposób żeby popełnić finansowe samobójstwo ;)
Chyba żeby podejść do tematu od strony biznesowej, zatrudnić doświadczonego pszczelarza jako kierownika, dać mu ekipę pszczelarzy / pomocników, a samemu pilnować zbytu, wydajności (nie interesuje jak, miód ma być), jakości itd. Myślę że tak samo można na tym dobrze zarobić jak na dzierżawie ziemi rolnej przez przedsiębiorców - tak samo można też popłynąć.
Tak mnie naszło po grzańcu ;)
asan

Postprzez Mariuszczs » 26 gru 2013, o 10:58

W latach 80 Atari 65xe kosztował w pewexie 125 dolców - wiem bo sobie sam kupowałem. Zegarki np kessel czy inne zerżnięte z casio lub te kalkulatory tajwańskie to one nic nie były warte tylko ktoś kupę kasy zarabiał po drodze.

A w pasiekach 200 uli to nie za wiele. Mam znajomego co tyle miał w sezonie a zazimował teraz 220 .Wszyskie nigdy nie są produkcyjne. W tym roku miód się skończył mu w miesiąc temu i już do midobrania będzie żył ze sprzedaży jaj, kurę se ugotują itp. W latach kiedy miodu jest dużo nie ma też kolorowo bo każdy ma i ciężej mu sprzedać, jednak ma na cały rok sprzedaży.
Mariuszczs

Postprzez asan » 26 gru 2013, o 12:20

Ale wtedy to już był przeżytek, atari wypuściło model ST za 600$. Ale nawet te 125 dolków to i tak było sporo kasy. Aż sprawdziłem, zarabiało się wtedy 20tyś pln. Kurs dolara 150zł oficjalnie lub 640 u konika.Średnio zarabiało się więc 31 do 133 dolarów (gdyby dało się te dolary kupić po cenie urzędowej co było możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach). W 2013r średnia płaca to ponad 3,6tyś pln, czyli ponad tysiąc dolarów.
Czyli realnie Twój komputer dziś powinien kosztować ok 14tyś zł, ceny zegarków były wysokie z roznych przyczyn. Niestety nie pamiętam ile kosztowały, ale pamiętam że to nie było 20zł.
Chodzi mi o to że kiedyś siła nabywcza była nizsza, a produkty techniczne droższe.
asan

Postprzez Mariuszczs » 26 gru 2013, o 13:38

No ale za miesiąc pracy można było kupić ten komputer jako towar luxusowy. Teraz komputer dobry leży na śmietniku w każdym mieście. Krócej się pracuje na komputer ale to nie jest luxus więc teraz cena jest znacznie za wysoka. No ale u nas tak było wtedy i teraz że cena jest kosmiczna. Co innego w usa gdzie cena potrafi różnić się do 6 razy za laptopa.
Ilość pracy wtedy i dziś można porównywać przy opłacaniu rachunków lub kupnie jedzenia.
I w ogóle jest tragedia żeo że komunia służy do prezentów. Ale co watykan wybadał że w Polsce przynależność do koscioła nie równa się wierze w Boga. Powiedzieli - jeszcze lepiej bo normalny naród nie wierzy to kasy nie łoży :)
Mariuszczs

Powrót do Jak rozpocząć pszczelarzenie