Zimowla na ramce wlkp 18cm

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Zimowla na ramce wlkp 18cm

Postautor: Michał Nowak » 25 sie 2017, 10:29

Z kolegą koninn dyskutujemy sobie jak zimować ule wlkp 18cm. Szczerze mówiąc sam mam zagwozdkę. Niemal wszystkie aktualnie są na 3 korpusach. Nieliczne, tegoroczne odkłady na 2.
Część rodzin trzykorpusowych ma już zalany górny korpus pokarmem - nie dostały dużo cukru, ale coś doniosły, więc nie zabieram, korpus środkowy to mix czerwiu i pokarmu, dolny to głównie czerw - nie pierzga, bo tej generalnie jakoś bardzo dużo jeszcze nie ma, może po nawłoci sytuacja się zmieni.

Do tej pory jak zimowałem na 2 korpusach było ok. Nawet na zdrowy rozsądek: zimowla na 1 korpusie dadant - 30cm jest ok, zimowla na korpusie wlko 26cm też, z półnadstawką - 39 cm już w ogóle super. Skład, więc konieczność zimowania na 3 korpusach wlkp 18cm? Przyznaję, że właśnie największe spadki miałem ubiegłej zimy tak zostawiając pszczoły. Górny korpus cały był zalany pokarmem, środkowy niemal również. Czerw i pierzga jeszcze w najniższej skrzynce.

Chciałbym zatem zapytać jak bardziej doświadczeni koledzy patrzą na tę sytuację? Tylko proszę bez chojrakowania, że pszczoły mają mieć 15 korpusów na zimę i wiosną dokładamy drugie tyle. Wiemy jakie są pszczoły i jaki zawiązują kłąb. Racjonalnie co zrobić zatem z pokarmem, jak poustawiać korpusy i ile ich zostawić? Chętnie poczytam Wasze opinie a i kolega koninn pewnie coś z tego wyniesie.
Miśkowa Pasieka

Awatar użytkownika
Krzyżak

Re: Zimowla na ramce wlkp 18cm

Postautor: Krzyżak » 25 sie 2017, 10:32

Ja bym nic nie ruszał do wiosny. Niech się rządzą.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 25 sie 2017, 11:03

Wiesz na pasiece, gdzie nie będzie leczenia to spoko, ale nie o niej tutaj mowa. Pytam o normalnie prowadzone rodziny. Leczone kwasem mrówkowym, apiguardem i kwasem szczawiowym - na razie dostały po 40ml kwasu mrówkowego wczoraj. Reszta w swoim czasie.

Jak takie rodziny teraz poprowadzić?
Miśkowa Pasieka

karol377

Postautor: karol377 » 25 sie 2017, 12:13

ja tak zimuje, jesienią opuszczą niemal całkowicie pierwszy korpus, będą w drugim a nad głową 20cm pokarmu i na wiosnę ruszą na tym górnym. Do górnego (3) daje zawsze dwie ramki z pierzgą jako przedostatnie, żeby na przedwiośniu miały czym czerw karmić. Na wiosną zabrać pierwszy korpus i zamknąć dennice. Dla mnie logiczne takie rozwiązanie i mi to pasuje

karol377

Postautor: karol377 » 25 sie 2017, 12:14

no i o zakarmienie łatwo, niema problemu z czerwieniem bo pomiedzy 2 a 3 korpusem jest krata, którą już zabrałem bo zakarmione.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 25 sie 2017, 15:08

Krzyżak pisze:Ja bym nic nie ruszał do wiosny. Niech się rządzą.

Michał Nowak pisze:Wiesz na pasiece, gdzie nie będzie leczenia to spoko, ale nie o niej tutaj mowa. Pytam o normalnie prowadzone rodziny. Leczone kwasem mrówkowym, apiguardem i kwasem szczawiowym - na razie dostały po 40ml kwasu mrówkowego wczoraj. Reszta w swoim czasie.

Jak takie rodziny teraz poprowadzić?

Panowie. , czy możecie mnie jakoś oświecić, na czym polega ta zależność o której tu mowa ?
Nic z tego nie łapię.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 25 sie 2017, 15:16

Pewnie. Sami nie wiemy, co dla pszczół dobre. Ja część pasieki, w izolacji od innych - moich i cudzych rodzin - trzymam bez leczenia. Nie mieszam za bardzo. W tym roku do pustego ula przyszła rójka. Nic jej nie robiąc odbudowała gniazdo, przyniosła trzy korpusy 18tki miodu i dała kilka odkładów. Pszczoły czarne, teraz dość ostre. Zostawiłem je na pełnym korpusie wlkp i niech czekają wiosny. Teren mają bogaty, bo las mieszany, stawy, nieużytki. Jak końcem września do nich zajrzę i będą miały mało pokarmu dam im tyle ile trzeba. Chociaż wątpię, żeby potrzebowały.

Na pasiekach przydomowych wolę jednak wiedzieć co się w rodzinach dzieje i co mam z nimi zrobić. To nie dzikie stwory, tylko pańskie pieski, jednakże przy domu innych być nie może. One same nic sobie nie ułożą. A z piasku nie nanoszą.
Miśkowa Pasieka

koninn

Postautor: koninn » 25 sie 2017, 20:15

karol377 pisze:ja tak zimuje, jesienią opuszczą niemal całkowicie pierwszy korpus, będą w drugim a nad głową 20cm pokarmu i na wiosnę ruszą na tym górnym. Do górnego (3) daje zawsze dwie ramki z pierzgą jako przedostatnie, żeby na przedwiośniu miały czym czerw karmić. Na wiosną zabrać pierwszy korpus i zamknąć dennice. Dla mnie logiczne takie rozwiązanie i mi to pasuje

Witam. Ja też w langu własnie myślałem nad taką 3 korpusową zimowlą w tym roku bo 2 korpusy to ciut mało. :).

karol377

Postautor: karol377 » 25 sie 2017, 21:25

tez mam kilka LN3/4 i tak samo zimuje. Spokój na wiosne

Pasieka Krosno Odrzańskie

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 25 sie 2017, 21:38

Zimuje na dadancie, nic nie układam, w ulach jednosciennych trzymam ciasno bo wilgoć, w ulach 15 ramkowych ocieplonych nieobsiadane odsuwam na bok. Na wiosne rodziny mają wystarczający zapas ( w tym roku jednak musiałem dokarmić, ale chyba ja nie byłem jedyny) zazwyczaj ni ma potrzeby, chyba że gospodarka tego wymaga ( wierzba, rzepak).

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 25 sie 2017, 21:49

Po tym co tu piszecie o układaniu gniazd na zime w ulach korpusowych ,dochodzę do wniosku że jednak łatwiej się gospodaruje na starego typu ulach .Nie przechodzę na ule korpusowe ,ponieważ za dużo musiał bym kombinować (myśleć ,a mój sąsiad mówi że myślenie sprawia ból ) jak układać te korpusy na zimę i zadawać sobie pytanie czy aby dobrze to zrobiłem .No a po wpisie kolegi Pasieka Krosno Odrzańskie ,to już w ogóle nawet nie myślę o gospodarowaniu na ulach korpusowych (nowoczesnych) ,bo jak to czytam to mi się śmiać chce o tej waszej nowoczesnej gospodarce pasiecznej .A w mojego typu ulach nie muszę się tyle nagłowić i śpię spokojnie w zime .Myślcie może razem coś wymyślicie ,bo jak pisze w serialu kiepskich - w kupie siła .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

manio:)

Postautor: manio:) » 25 sie 2017, 22:00

Januszu to kwestia podejścia bo ja nic nie układam w korpusowych. Usuwam tylko wadliwe ramki i zastępuje je suszem lub węzą ( robie to po lipie). Nie migaj się tylko zrób parę korpusów i spróbuj , a potem skrytykujesz totalnie na tle zalet warszawiaków zwykłych dwurodzinnych z okienkiem i kapinosem. Nic nie zmieniaj w gospodarce korpusami to i myśleć nie trzeba. Pomysły same przyjdą. Jak pokombinujesz to i okienko zrobisz korpusowe. Nie daj się dłużej prosić i obiecaj że zrobisz.

karol377

Postautor: karol377 » 25 sie 2017, 22:12

Panie Januszu to już zaczyna być nudne. Każdy Pański wpis niesie ten sam przekaz. Poza tym tak jak napisał kolega manio i ja zbyt wiele nie układam, po prostu odwirowany 3 korpus po lipie idzie na górę a ode mnie na lepszy rozwój ramki z pierzgą, ot całą sztuka układania gniazd... :).

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 25 sie 2017, 22:25

manio:) pisze: Nic nie zmieniaj w gospodarce korpusami to i myśleć nie trzeba. Pomysły same przyjdą. Jak pokombinujesz to i okienko zrobisz korpusowe. Nie daj się dłużej prosić i obiecaj że zrobisz.

Nie musisz mnie prosić .Już zrobiłem .Ponieważ wycofałem ramki z ulików weselnych z czerwiem ,a było tego z 15 sztuk (ramki 24na 16 ) i 3 korpusy po 10 ramek .Matka młoda (nie miałem co z nią zrobić ) dlatego tak sobie wymyśliłem .Korpusy to miodnie z moich wz na 13mm gruba ścianka (myślę że trochę za cienka do zimowli ) ,ale zawsze można ocieplić styropianem .Dennica z płyty meblowej .Zostawie na zime zobaczymy co z tego wyjdzie .Wrzóce zdjęcie żeby nie było że nie spróbowałem .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw

manio:)

Postautor: manio:) » 25 sie 2017, 22:39

Grubosc ścianek nie ma znaczenia to wyłącznie kwestia trwałości konstrukcji , ale bez dennicy osiatkowanej to niepełen eksperyment. Zrób jeszcze i to. To już zupełna drobnostka a ma duże znaczenie dla oceny całości choć to najdziwniejszy korpus o jakim słyszałem :) . Taki raczej japoński w proporcjach ? Pszczoły sobie poradzą , ale korpusów będzie mało wiosną.
Mam tez uliki weselne na takiej ramce . Używałem do warszawiaków. Po sezonie wstawialem do ramki warszawskiej po dwie żeby się czerw wygryzł.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 26 sie 2017, 03:21

proszę niech pan nagra film z przeglądu tego ula ramka po ramce

wonsik

Postautor: wonsik » 26 sie 2017, 21:36

Na takim dadancie 1/2 szału nie ma,a zachwytu i doradzania co niemiara .Trochę lepsze rodziny od dadanta na dużej ramce czyli w dalszym ciągu w tyle za Januszem,a Janusz się nabiera .:)

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 26 sie 2017, 22:24

tikcop1 pisze:proszę niech pan nagra film z przeglądu tego ula ramka po ramce

Z filmem to trochę problem .Łatwiej mi wklejać zdjęcia bo robię to sam ,a o wrzutke filmu muszę prosić .
Tak jest na 3 korpusie .Ramka ostatnia ,na innych podobnie .
Obrazek
Tak jest na 1 korp.
Obrazek
Ten ul to zrobiłem tak sobie .Będę z niego brał ramki do ulików weselnych .Ul ma 11 ramek .Zobaczymy co z tego wyjdzie .

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 27 sie 2017, 08:08

Wąsik jak do mnie pijesz z tym 1/2 dadanta 8 ramowej kiszki to powiem, iż jedno jedyne co mnie irytowało to 5 korpusów i konieczność rozstawiania całego majdanu wokół ula przy każdym przeglądzie. W mojej bardzo krótkiej (krótszej zapewne niż Ty) przygodzie z pszczołami zaś miodu zdecydowanie najwięcej ale zdecydowanie mniej niż Ty zapewne. Niestety nie mam żadnego punktu odniesienia aby to zweryfikować. Pozdrawiam. Zgłoś reklamację Czechom. Tam produkujom takowate ule. Ja swoje sam zrobiłem na wzór Niemca. A teraz mam zasiedlone trzy zandery na próbę. Wiadomo najlepszy jest wielkopolski. Ale ja go nie chcę wcale.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 27 sie 2017, 22:00

Temat znowu rozjechał sie zupełnie niepotrzebnie.
Byłem dzisiaj na kolejnej pasiece. Tam kilka rodzin na 18tkach dostało pierwszą dawkę pokarmu. Wygląda na to, że jednak większość 18tek pójdzie na 3 korpusach do zimy. Ładnie srodkiem korpusów układają sobie pokarm. Najśmieszniejsze jest to, że zwykłe wielkopolskie będę zimowal na jednym korpusie, konkretnie na 8 lub 10 ramkach. Jestem pewien, że wiosną do rzepaku będą na 2 korpusach. Teraz wiecej im nie potrzeba.
Wiele nauki jeszcze przede mna...
Miśkowa Pasieka

Wróć do „Prace w pasiece”