WĘZA

ja-lec

Re: WĘZA

Postautor: ja-lec » 18 kwie 2014, 10:03

Też trudno mi uwierzyć że wosk jest bezzapachowy bo jeszcze takiego nie udało mi sie pozyskać. Natomiast na ostatniej Konferencji Pszczelarskiej Polbart czyli Leszek Stępień mówił że węza powinna być bezzapachowa wtedy jest prawdziwa i kiedyś się z taką spotkał bo sam wosk jest bezzapachowy.Może ktoś z obecnych na forum i konferencji zwrócił na to uwagę. Sam do tego podszedłem trochę sceptycznie dlatego napisałem ponoć jest bezzapachowy, czekając na wypowiedzi kolegów.

ja-lec

Postautor: ja-lec » 18 kwie 2014, 10:11

Nie napisałem że Konferencji w Bałtowie Przepraszam.

bonluk
Kontaktowanie:

Postautor: bonluk » 18 kwie 2014, 10:38

Ogólnie wosk może być bezzapachowy jeśli jest to wosk dziewiczy czyli powstał naturalnie to tak jest. Naturalna zabudowa plastra pszczelego przez pszczoły jest biało mleczna ( kolor determinuje pożytek pyłkowy). Leszek mówił prawdę ale mówił o węzie wykonanej z odsklepin która naprawdę jeśli jest zrobiona tylko z odsklepin ma kolor mleczno biały i nie pachnie. Wosk którego używa się do produkcji węzy na skalę przemysłową pochodzi z całości plastrów w ulu więc i z rodni i z miodni i skąd tylko się da.
Wytwarzając swoją węzę, również ma kolor żółciutki i pięknie pachnie miodem ale mi i pszczołom to nie przeszkadza a węzę odbudowują z wielką ochotą

stebnik82

Postautor: stebnik82 » 07 maja 2014, 20:20

ok panowie ale macie na dzień dzisiejszy sprawdzonego dostawce u którego można zamówić węzę 5,1?

MARBERT

Postautor: MARBERT » 10 maja 2014, 14:08

zbieraj skrawki z czego się da i jak uzbierasz to miódpodkarpacki zrobi Ci co chcesz. Ja zbieram. I z ich usług jestem wniebowzięty.

POZDRAWIAM MARBERT

wojtekpzn

Postautor: wojtekpzn » 12 maja 2014, 13:42

Jestem w szoku po tym co piszecie .. też brałem z RZP węze wrzucałem jak tylko ją dostałem - od końca marca i według tego co piszecie, wszystkiego moje rodzinki miały przejście z 5.4 na 4.9 - a ja się smuciłem że większość nierówno odbudowywała..

Chociaż powiem Wam szczerze, że usilnie poddawałem nową węze i większość rodzin aktualnie bezproblemu tę węze zagospodarowało..

Ale dziś wróce i pomierze czy również dostałem 4.9 mm

slawekmalec1992

Postautor: slawekmalec1992 » 24 lis 2014, 23:36

Witam. Trochę odkopie temat . Jako że mieszkam 2 km po prostej linii od RZP i znam Pana Wiśniewskiego od mojego dzieciństwa ( skup miodu znajdował się kiedyś u mnie po sąsiedzku ) mogę coś powiedzieć o węzie od nich. W tym roku zakupiłem na próbę węzę 4.9 mm , na opakowaniu było faktycznie napisane 5.1 lecz od razu mi powiedzieli że jest to błąd w druku. Faktycznie po zmierzeniu było 4.9 mm. Węza od nich jest bardzo krucha przy pokojowej temp. (18st) ciężko ją dociąć na wymiar gdy ramki nie są fabryczne i węza nie pasuje do końca. Mimo tego nigdy nie było problemu z odciąganiem przez pszczoły tej węzy . Zamieszczam link http://slawekmalec.blogspot.com/2014/04/komorka-49-mm-z-tomaszowa-lubelskiego.html

Kaczor332

Postautor: Kaczor332 » 09 paź 2016, 16:55

Trochę odswieze
- Czy Ktoś kojarzy po ile PLN przerabia p. Adam Labuda weze?

pasieka-magdalena

Postautor: pasieka-magdalena » 27 paź 2016, 00:15

Cześć. Mam takie pytanie czy ktoś wie gdzie można oddać wosk do przerobu na standardowa dobra weze 5.4 w dolnośląskim ?

pleszek

Postautor: pleszek » 27 paź 2016, 05:17

pasieka-magdalena pisze:Cześć. Mam takie pytanie czy ktoś wie gdzie można oddać wosk do przerobu na standardowa dobra weze 5.4 w dolnośląskim ?

http://www.miodywambierzyce.pl/index.ph ... &Itemid=54 zadzwon do Piotrka.

pasieka-magdalena

Postautor: pasieka-magdalena » 27 paź 2016, 21:35

Dzięki Kolego. Na pewno się skontaktuje

adamjaku

Postautor: adamjaku » 31 paź 2016, 07:20

bonluk pisze: Leszek mówił prawdę ale mówił o węzie wykonanej z odsklepin która naprawdę jeśli jest zrobiona tylko z odsklepin ma kolor mleczno biały i nie pachnie.

Jeśli ja widzę biały "wosk" omijam go szerokim łukiem. Nigdy nie uda się otrzymać białego krążka w naturze. Trzeba by wycinać białą zabudowę, na początku sezonu, w odstępach co 24h. Czyli przeglądu codziennie i wycinanie dzikiej zabudowy i oddzielne topienie. Czyli nierealne. Wosk biały można otrzymać poprzez wielokrotne topienie w topiarce słonecznej. Promienie UV wybarwiają. U mnie węza która leżała na parapecie przez kilka tygodni bokiem od strony słońca ładnie zbielała. Tak do jasności możemy doprowadzić nawet ciemno żółty wosk ze starych ramek. Inne odcienie to według mnie dodatki w węzie, którą stosowaliśmy.

Czy któremuś z Was udało się zrobić miodobranie i wytopić odsklepy uzyskując biały krążek, bezzapachowy?? Ciekawi mnie to, bo mi nigdy. Odcień zależny jest od pożytku i pośrednio pyłku. Biały zasklep mi kojarzy się z gryką. Jednak w moich okolicach nigdy jej nie pozyskałem, dlatego ciężko mi stwierdzić. Zasklep zazwyczaj jest żółty, w różnych odcieniach. Takie też powstają krążki. Zapach nie do pomylenia - cudny.

Aby uzyskać idealnie odbudowane plastry:

1: Najważniejsze to symetryczność ułożenia Y w komórce. Przy przesunięciach każda węza jest przerabiana, niezależnie od składu wosku, sposobu czy czasu poddania. Drobne odchylenia o 0,1mm w wielkości komórki - nie zauważyłem zasadniczego wpływu.
2: Węzę wstawiamy najlepiej w górny korpus (szczególnie przy stosowaniu dennic osiatkowanych). Przy stosowaniu komórki naturalnej 5,1 - w środek gniazda. Komórkę 5,4 przy brzegach lub w korpusach miodowych. Węza wstawiana w dolny korpus zazwyczaj nie jest dobudowana do dolnej beleczki, nawet jeśli tak wkleimy węzę - zostanie ścięta na dole. Szczególnie niskie dennice, w wysokich nie wiem.
3: Stosujemy ramkę pracy/trutową. Pszczoły nie mając możliwości zabudowy trutowej zawsze będą szukały miejsca, aby wykonać to na ramkach zwykłych. Więc albo im takie miejsce zrobimy, albo same przerobią boczne plastry (zabudowa zimna).
4: Węzę wykonujemy z odsklepin i dzikiej zabudowy, a na świeczki trafia wosk z ramek przeczerwionych (jeśli mamy nadwyżki). Jeśli brakuje nam wosku na węzę - wykonujemy ją z całości pozyskanej w pasiece. Stosując obieg zamknięty wosku, po kilku latach będziemy mieli w pasiece węzę wykonaną tylko z naturalnego wosku, bez obawy o zafałszowania, dodatki ropopochodne czy inne nieciekawe dodatki w postaci pozostałości po np. leczeniu. Do tego wymagane jest wykonanie węzy samemu bądź u kogoś, kto wykona węzę z naszego wosku i nie wymiesza go z innymi. Należy zwrócić również uwagę na proces sterylizacji, jaką oferuje wytwórca. Sterylizacja to autoklaw, temperatura 121 stopni i 30 minut w obecności ciśnienia i wody. Grzanie wosku w wysokich temperaturach przez parę godzin czy dni to tylko odkażanie. I tutaj temperatura nie ma znaczenia. De facto im wyższa, tum wosk bardziej ciemnieje. Nie liczmy w takim przypadku na cenę zbliżoną do produkcji masowej i dokładnie przyglądajmy się całemu procesowi produkcji komuś, komu powierzymy wosk.
5: Optymalna (podobno) grubość węzy to nie więcej niż 14 arkuszy WLKP na kilogram. U mnie taka sprawuje się bez niespodzianek, nie spływa, nie faluje. Większa grubość węzy, to mniej arkuszy. Fakt. Jednak wosk ten nie przepadnie, odzyskamy go przy przetopie w następnym sezonie. Korpus węzy wstawiony przy następnym przeglądzie jest odbudowany i zalany lub zaczerwiony.
6: Pszczoły węzy nie budują, jeśli nie ma pożytku, naturalnego lub sztucznego (nie dotyczy pierwszych dni osadzenia rójki, one budują doskonale, choć czy z tego co przyniosły ze sobą czy tez z przyrody - tego nie jestem pewien)
7. W przypadku wstawiania ramek z węzą naprzemiennie z ramkami z suszem, na intensywnych pożytkach zauważam pogrubieniu suszu i niską odbudowę węzy. Lepiej w środek wstawić węzę, otaczając ją ramkami z suszem. Tak w miodniach. W rodniach najbezpieczniej wstawiać pomiędzy czerw zasklepiony. Mówię tutaj o odbudowie plastrów, co nie zawsze jest najwłaściwsze dla rozwoju rodziny. Dla rodziny bezpieczniej dać przy czerwiu, nie dzieląc go. Tutaj zasadnicze znaczenie ma siła rodziny.

To moje przemyślenia i obserwacje. Można się z nimi zgodzić lub nie. Jak wygląda gospodarka bez suszu - wiedza chyba tylko Ci, którzy rozpoczynają swoją przygodę z pszczołami. To już odrębny temat.
Węza z własnego wosku:
www.węza.pl
511 110 110

Awatar użytkownika
Krzyżak

Postautor: Krzyżak » 31 paź 2016, 14:56

adamjaku pisze:Promienie UV wybarwiają. U mnie węza która leżała na parapecie przez kilka tygodni bokiem od strony słońca ładnie zbielała.

A u mnie w szkole mówili, że przez szybę się nie opalisz, bo promienie UV jej nie przenikają ;)

pleszek

Postautor: pleszek » 31 paź 2016, 15:05

Krzyżak pisze:
adamjaku pisze:Promienie UV wybarwiają. U mnie węza która leżała na parapecie przez kilka tygodni bokiem od strony słońca ładnie zbielała.

A u mnie w szkole mówili, że przez szybę się nie opalisz, bo promienie UV jej nie przenikają ;)

No coz ale weza wyblaknie - zmieni kolor na jasniejszy.

adamjaku

Postautor: adamjaku » 01 lis 2016, 18:39

Krzyżak pisze:

"Wbrew potocznym opiniom promieniowanie UV, a zwłaszcza UVA w niewielkim stopniu jest pochłaniane przez wodę, szyby okienne czy tkaniny. Promieniowanie UV jest silnie pochłaniane przez chmury. Przepuszczalność dla Szyba okienna (3 mm) UVA 85% UVB 35%."

I inna strona:
"Mało kto wie, że promieniowanie UVA przenika przez szyby. Więc mimo iż w samochodzie i w pracy się nie opalamy to nie znaczy, że nie jesteśmy narażeni na promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie przenika też przez ubrania."
Węza z własnego wosku:
www.węza.pl
511 110 110

Awatar użytkownika
Krzyżak

Postautor: Krzyżak » 02 lis 2016, 16:18

To po kiego czorta ja tyle szkół pokończyłem jak tam same brednie ;)
Dzięki za info Adam.

user2016

Postautor: user2016 » 03 lis 2016, 14:44

Witam, zamawiał ktoś węzę z Roztoczańskiego Związku Pszczelarzy. I jeszcze jak jest z węzą pogrubioną a zwykłą. Warto taką nabyć?

wtrepiak

Postautor: wtrepiak » 04 lis 2016, 05:07

Dobrą węzę ma Skiba z *miejscowości Pasieki
501723024
84---6668940
to jest koło Tomaszowa Lubelskiego.
Kiedyś brałem że Związku , ale miejscowy pszczelarz mi odradził..
Brałem kilka razy od Skiby na wymianę, i nawet po roku wyciągam i jest piękny zapach.
Pszczoły pięknie ją odbudowują.

user2016

Postautor: user2016 » 04 lis 2016, 08:32

A jak ktoś nie ma wosku na wymianę. Obdzwoniłem kilku dobrych producentów ale w większości mają problem z brakiem surowca. Czyli jak nie masz swojego wosku, to nie ma szans przynajmniej na ten czas. Może w sezonie będzie lepiej, ale wolałbym mieć już teraz zakupioną węzę.

Łukasz
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 04 lis 2016, 09:29

user2016 pisze:A jak ktoś nie ma wosku na wymianę. Obdzwoniłem kilku dobrych producentów ale w większości mają problem z brakiem surowca. Czyli jak nie masz swojego wosku, to nie ma szans przynajmniej na ten czas. Może w sezonie będzie lepiej, ale wolałbym mieć już teraz zakupioną węzę.

węza.pl
https://pasiekastachelka.wordpress.com
Moja strona, ciągle w budowie ale zapraszam do odwiedzin.

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”