Zimowanie na 2 korpusach

Awatar użytkownika
tomek.dominik

Zimowanie na 2 korpusach

Postautor: tomek.dominik » 01 paź 2015, 11:37

Witam kolegow pszczelarzy,

Nurtuje mnie takie pytanie, czy mozna rodzine zimowac na 2 korpusach dadanta, czyli na 20 ramkach. Zalezy mi na wykorzystaniu pozytkow wczesno wiosennych i potrzebuje bardzo silej rodziny praktycznie od konca lutego.
Ule sa jednoscienne z deski calowej z siatka na dennicy. Pszczoly beda karmione caly sezon w zwiazku z produkcja ziolomiodow rowniez w okresie zimowym. Przepraszam ale nie mam polskich znakow.

Tomek

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Re: Zimowanie na 2 korpusach

Postautor: Michał Nowak » 01 paź 2015, 11:44

Zimą chcesz karmić pszczoły? czym? Lodem?
Napisz skąd jesteś, bo w Polsce taki plan obawiam się, że nie przejdzie.
Miśkowa Pasieka

Awatar użytkownika
tomek.dominik

Postautor: tomek.dominik » 01 paź 2015, 12:14

Cukrem, ciastem. Mieszkam w Bialymstoku.

Tomek

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 01 paź 2015, 12:40

To wybacz, ale ja Ci nie pomogę. To forum dla pszczelarzy a nie firm produkujących żywność. To tak jakbyś zapisał się na forum miłośników psów i zapytał o to jak przyrządzić polędwicę z bernardyna.
Miśkowa Pasieka

Awatar użytkownika
tomek.dominik

Postautor: tomek.dominik » 01 paź 2015, 13:07

Rozumiem, poprostu zastanawialem sie czy to mozliwe aby trzymac bardzo duze rodziny do wiosny oraz co jest powodem do zmniejszania rodzin przed zima (oprocz ilosci pokarmu potrzebnego do zazimowania)

Dzieki

Tomek

msp

Postautor: msp » 01 paź 2015, 16:51

mniejsza siła rodzin jest naturalna i nie jest wynikiem zabiegów ograniczających pszczelarza

Awatar użytkownika
tomek.dominik

Postautor: tomek.dominik » 01 paź 2015, 19:58

A co sie stanie jak bedziemy zwiekszac wielkosc rodziny, odpowiednim podkarmianiem itp? Zakladam ze jesien bedzie ciepla jak od 3 lat.

Awatar użytkownika
Harnaś Beskidzki

Postautor: Harnaś Beskidzki » 01 paź 2015, 20:01

Indyk myślał o niedzieli a w sobotę.......
Harnaś

Awatar użytkownika
tomek.dominik

Postautor: tomek.dominik » 01 paź 2015, 20:21

Chyba lepiej samemu sprobowac niz pytac bo na trudniejsze pytania odpowiedzi nie uzyskam.

Pozdrawiam

Tomek

PawelKS3

Postautor: PawelKS3 » 01 paź 2015, 22:31

Tomek, nie denerwuj się tylko poczytaj trochę o pszczołach i zdobądź troche doświadczenia a odpowiedź uzyskasz po pierwszym sezonie z pszczołami. Pozdr

Boleslav

Postautor: Boleslav » 01 paź 2015, 22:39

tomek.dominik pisze:A co sie stanie jak bedziemy zwiekszac wielkosc rodziny, odpowiednim podkarmianiem itp? Zakladam ze jesien bedzie ciepla jak od 3 lat.

Pszczoły są uczulone na przestrzeń ula, zawsze dostosują sie do danej przestrzeni. To jednak nie znaczy, że rosną do <… Tutaj ma słowo genetyka matki i czas który miały do przyzwyczajenia się w danym środowisku. Panimajesz? Środowisko to temperatura zależna od pory roku, to pożytki , to pszczelarz i wiele innych czynników. Więc nie łatwo odpowiedzieć na twoje pytanie. Pozdrawiam Bolek

bonluk
Kontaktowanie:

Postautor: bonluk » 01 paź 2015, 23:21

tomek.dominik pisze:A co sie stanie jak bedziemy zwiekszac wielkosc rodziny, odpowiednim podkarmianiem itp? Zakladam ze jesien bedzie ciepla jak od 3 lat.

Zadam pytanie czy kolega ma już pszczoły?
Czy kolega zimował już pszczoły?

Jeśli na pierwsze dwa pytania odpowie kolega nie to można dalej odpowiadać na kolegi pytania.
Jeśli na pierwsze dwa pytania odpowie kolega tak to niestety trzeba kupić dobrą książkę o pszczołach i poczytać choćby ten elementarz Ostrowskiej... warto zwrócić uwagę na to jak pszczoły reagują na ochłodzenie, krótki dzień i braki pokarmu w przyrodzie. Proszę również poczytać o granicznych temperaturach, oblotach oczyszczających itd. Po tym wszystkim odpowiedź będzie gotowa

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 02 paź 2015, 09:39

tomek.dominik pisze:Chyba lepiej samemu sprobowac niz pytac bo na trudniejsze pytania odpowiedzi nie uzyskam.

Pozdrawiam

Tomek

tomek.dominik, wybacz, ale to nie są trudne pytania. One są banalne. Widziałeś kiedyś krowę na polu w lutym? Pszczoła zimą siedzi w kłębie, grzeje się i czeka wiosny, a Ty chcesz, żeby robiła Ci "miód"?
Zakładam, że pszczoły przezimują nawet na dwóch korpusach dadanta, ale ten Twój ziołomiód możesz zobaczyć wtedy najwcześniej w czerwcu...
Pszczoły to nie świnie i nie zawsze mają ochotę na żarło. No i sam dach nad głową nie wystarczy im, żeby się mnożyć.
Miśkowa Pasieka

Awatar użytkownika
tomek.dominik

Postautor: tomek.dominik » 02 paź 2015, 09:41

Bonluk, znalazlem juz odpowiedz na moje pytanie i to co napisaliscie ma sens, moim celem jest bardzo szybki rozwoj rodziny na przedwiosniu aby doszla do maksymalnej sily na poczatku maja czyli do okolo 8 kg pszczoly. Z tego co znalazlem sa dwa sposoby (moze jeszcze jakies inne) na osiagniecie tego:

1. Polaczenie dwoch zazimowanych duzych rodzin na przedwiosniu,
2. Zadbanie o maksymaly rozwoj pojedynczej rodziny na przedwiosniu.

Super jest to wyjasnione w tym wykladzie na YT: https://www.youtube.com/watch?v=vKpPbwwRd1I

Opcja druga wymaga jednak sciesniania gniazda na zime a nie rozszerzania(jak chcialem zrobic). W wykladzie powiedziano ze jednym z 4 czynnikow przyspieszajacych rozwoj rodziny jest cieplo w gniezdzie, nie wiem jednak jak ocieplic (zabezpieczyc przed utrata ciepla) ul korpusowy jednoscienny. Co wtedy z wentylacja? Czy ocieplac dennice powalke i zatwory?

Pomysl z grzalka tez mnie zaciekawil tylko pytanie gdzie umiescic element grzejny, na dennicy czy na powalce? A moze na zatworach?

Przepraszam ze tak duzo pytan, ale pszczelarze ktorych znam nie potrafili mi odpowiedziec, nawet nie starali sie zrozumiec o co mi chodzi.

Dziekuje

Tomek

Awatar użytkownika
tomek.dominik

Postautor: tomek.dominik » 02 paź 2015, 09:50

Michal, nie chce zeby mi robila miod w lutym, chcialem sie dowiedziec czy duza rodzina obsiadajaca na czarno 10 ramek Dadanta pod koniec wrzesnia moze zimowac na 2 korpusach, zreszta niewazne bo nie od tej strony chcialem rozwinac rodzine, teraz wiem ze trzeba na przedwiosniu rozwijac a nie do zimy dojsc z za duza rodzina.

A propos zarcia, to ile dasz tyle zezre aby tylko rodzina byla silna.

Pozdrawiam

Tomek

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 02 paź 2015, 09:58

tomek.dominik pisze:A propos zarcia, to ile dasz tyle zezre aby tylko rodzina byla silna.

Jakby tak było, to byś miodu nie pojadł. Cieszę się jednak, że zaczynasz rozumieć zachowanie kolonii pszczelej.
Darz miód!
Miśkowa Pasieka

Awatar użytkownika
tomek.dominik

Postautor: tomek.dominik » 02 paź 2015, 10:13

:) mialem invert na mysli, jak maja gdzie to przenosza. Napisz co myslisz o reszcze moich pytan.

Dzieki

Tomek

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 02 paź 2015, 11:19

Wielki korpus z jednej deski nie sprzyja szybkiemu rozwojowi na wiosnę. Jakbyś miał poliuretany, czy styropiany z odpowiednimi zatworami to jeszcze... Ule z jednej deski mam u siebie, ale tylko z mniejszymi korpusami - maks wlkp 18cm, żeby mieć możliwość stymulowania rozwojem poprzez operowanie nimi.
W pełnym dadancie nigdy nie pracowałem, więc musisz czekać za odp kogoś z doświadczeniem w tym zakresie.
Miśkowa Pasieka

Awatar użytkownika
tomek.dominik

Postautor: tomek.dominik » 02 paź 2015, 13:25

Tutaj jest czytelnie opisane jak zrobic ogrzewanie w ulu: http://pszczoly.siudalski.pl/publikacje.html

4 rodziny pojda do testow od nast lutego.

Tomek

Franciszek

Postautor: Franciszek » 02 paź 2015, 14:59

Michał Nowak pisze:
Wielki korpus z jednej deski nie sprzyja szybkiemu rozwojowi na wiosnę.

tomek.dominik pisze:Tutaj jest czytelnie opisane jak zrobic ogrzewanie w ulu:
Tomek

Michał Nowak, skąd to wziąłeś, chyba nie z własnego doświadczenia?
Nie prowadziłem takich badań, ale aktualnie mam ule tak z jednej deski, jaki "ocieplane", czy raczej "izolowane" styropianem, i jak myślisz, jak to może wyglądać, bo ja to widzę w swojej pasiece?
Ogrzewanie chyba potrzebne raczej pszczelarzowi, bo pszczołom po co?
Idąc tym tokiem rozumowania, wszystkie leśne zwierzaki musiałyby mieć jakieś kaloryfery w norach, dziuplach, czy tam jeszcze gdzie.
Nie warto sobie komplikować życia i dochodzić latami do tego, co jest oczywiste, a co wiedzą już pszczelarze, którzy myśleli wcześniej podobnie, a teraz mają ule jednościenne.
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu”
„Głupio robi ten, kto nie czytuje gazet, ale jeszcze głupiej ten, kto wierzy we wszystko, co w nich wyczyta” (August von Schlözer, niemiecki historyk i publicysta, 1735-1809)

Wpisz do wujka Google: płociczno.com

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”