Refundacja Sprzętu pszczelarskiego 2014!!!

Re: Refundacja Sprzętu pszczelarskiego 2014!!!

Postprzez DAROM » 4 lut 2014, o 22:06

Kolego Tomku, a Ty co na to -może załóżmy nowy wątek DOPŁATY BEZPOŚREDNIE DO RODZINY PSZCZELEJ wymieńmy poglądy i zróbmy coś
pozdrawiam
DAROM

Postprzez dudi » 4 lut 2014, o 22:14

DAROM tan temat był juz wałkowany na innych forach. Ja proponuje oszczędzić sobie nerwów. Jaki jest wynik tych rozmówi itd to widzisz - jest jak jest - czyli bez zmian.
dudi

Postprzez Mariuszczs » 5 lut 2014, o 12:59

Tak naprawdę to większości pasuje ten system dopłat. Wypytywałem pszczelarzy. Ma np 40 uli. W każdym roku może nakupić sprzętu i dostać zwrot np 2000 zł. Jak to się ma do tego że dostanie przy dopłatach bezpośrednich np 200 zł rocznie . Bo można liczyć prędzej na 5 zł niż 20 zł dopłaty do rodziny pszczelej . Ale to trzeba by policzyć jaka kwota przysługuje na polskę i podzielić przez ilość pni.

A pszczelarz co ma 40 uli to dla wygody potrzebuje dużą miodarkę, duże odstojniki, sprzęt do odsklepiania, może kremownice, ule wymienić na nowe co np 15 lat.
A ten co ma 100 uli dla wygody potrzebuje dwie miodarki ( jedną mniejszą przewoźną ), lawetę i jeszcze więcej odstojników i jeszcze więcej uli wymienić.
W każdym przypadku matki i leki także i drobnica.

Proszę o wyliczenie ile będzie musiał taki pszczelarz wziąć kasy ze sprzedaży miodu żeby kupić to wszystko w obu przypadkach

1 przy dopłacie bezpośredniej
2 przy dopłacie do sprzętu
Mariuszczs

Postprzez asan » 5 lut 2014, o 13:07

Ale nie wiadomo ile jest u nas pni :)
Jak ktoś sprzedaje pasiekę to myślisz że jedzie wyrejestrować ?
A w papierach zostają to masz podwojenie, to samo tyczy przypadku śmierci pszczelarza.
Z drugiej strony zgłaszasz że masz 10 uli na początku zabawy, a kto później robi aktualizację u weta ? :)
asan

Postprzez DAROM » 5 lut 2014, o 19:39

[quote="Mariuszczs"]Tak naprawdę to większości pasuje ten system dopłat. Wypytywałem pszczelarzy. Ma np 40 uli. W każdym roku może nakupić sprzętu i dostać zwrot np 2000 zł. Jak to się ma do tego że dostanie przy dopłatach bezpośrednich np 200 zł rocznie . Bo można liczyć prędzej na 5 zł niż 20 zł dopłaty do rodziny pszczelej . Ale to trzeba by policzyć jaka kwota przysługuje na polskę i podzielić przez ilość pni.

mam mętlik w głowie, chyba jestem za stary
z tego co mi wiadomo dopłata na rodzinę pszczelą wynosi ok. 70zł

przykład 1: co lepsze
apiwarol za 4,60-4,80zł bez dopłat czy
apiwarol z refundacją za 50,00-60,00zł +składka ulowa +członkowska + 10%na fund. rozw. pszcz.
/od kwoty ceny/ -refundacja od ceny netto +czas i biurokracja /na ale może zmniejszamy tym
bezrobocie biurokratom to też+/

parę lat temu było głośno jak Polskę podzielono po przekątnej między BIOWAREM a BAYWAROLEM
żeby nie konkurować z lekami dla pszczół
DAROM

Postprzez DAROM » 5 lut 2014, o 19:51

Wypytywałem pszczelarzy. Ma np 40 uli. W każdym roku może nakupić sprzętu i dostać zwrot np 2000 zł. Jak to się ma do tego że dostanie przy dopłatach bezpośrednich np 200 zł rocznie

40 uli po 70 zł powinienem dostać dopłaty 2800zł bez łaski na konto /mogę ponieść koszta członkowskie, ulowe, na rozwój pszcz. + jakiś % na księgowego/
a ten sam sprzęt kupię wtedy na pewno taniej niż 2000zł
DAROM

Postprzez minikron » 5 lut 2014, o 19:57

Dane podaję z pamieci: wszystkie pieniądze na wsparcie pszczelarstwa, łącznie unijne i polskie, to ok 9 mln złotych.
Skoro mamy ok 1 mln rodzin, to na rodzinę przypadłoby 9 zł.

Tak naprawdę rzeczywista ilość rodzin w Polsce ma w tej kwestii drugorzędne znaczenie, bo wymiar dotacji dla każdego państwa jest ustalany wg oficjalnych danych. Jeśli jest mniej niż twierdzi PZP i ministerstwo, to nawet lepiej - więcej kasy dla każdego.
Pamiętajmy też, ze część pszczelarzy nie zawracałaby sobie głowy takimi sumami, bo szkoda papieru i czasu. Skutek byłby taki, że duza część pieniedzy nie zostałaby wykorzystana i wróciła do ARR. Pewnie z tego powodu zmniejszono by kasę w nastepnym okresie. Teraz duza część jest wykorzystana, bo pieniądze od tych, którzy nie korzystają, zasilaja tych, którzy korzystają.

Nie spodziewajcie się cudów w postaci 70 zł na ul..
minikron

Postprzez MARBERT » 5 lut 2014, o 19:58

DAROM

Podpisuję się pod tym co napisałeś dwoma rękami.

POZDRAWIAM MARBERT
MARBERT

Postprzez DAROM » 5 lut 2014, o 19:59

Proszę o wyliczenie ile będzie musiał taki pszczelarz wziąć kasy ze sprzedaży miodu żeby kupić to wszystko w obu przypadkach

1 przy dopłacie bezpośredniej
2 przy dopłacie do sprzętu

o ile umiem liczyć to wolę dopłatę bezpośrednią, na pewno dużo taniej
DAROM

Postprzez asan » 5 lut 2014, o 20:00

Wysokość dopłaty powinna być liczona pula/ilość pni=dopłata
asan

Postprzez minikron » 5 lut 2014, o 20:01

asan, wiec wychodzi +/- 9 zł na ul.
minikron

Postprzez asan » 5 lut 2014, o 20:26

Ilość pni ZGŁOSZONYCH do dopłat zabrakło
asan

Postprzez Mariuszczs » 5 lut 2014, o 20:36

Już ci Darom cena apiwarolu spadnie jak nie mają ludzie wyjścia i muszą kupić ... W polsce

Niech będzie 2800 zamiast np 2000 . Tym bardziej dopłata bezpośrednia nie pasuje.
Pamiętaj że przed rafundacją np miodarki były dużo droższe. Jedynie to że milionowe kredyty na usprawnienie produkcji i mus sprzedać duże ilości miodarek oraz w najmniejszym stopniu wpływ ma konkurencja obniżyły ceny miodarek.
Mariuszczs

Postprzez Mariuszczs » 5 lut 2014, o 20:49

Więc ten co ma 40 uli dostanie rocznie 360 zł.

Za 30 lat pasieki nie doposaży co w teraźniejszym systemie w 5. O wymianie uli w takim systemie dopłat bezpośrednich wcale nie ma mowy . Tak nawet ceny uli w związku z wprowadzeniem dopłat na zakup ula będzie powodować spadek ich cen. Jest okazja trzeba wziąć kredyt na sprzęt który obniży koszty produkcji, można obniżyć cenę.

Nie liczyłem oczywiście ale jakieś porównanie jest. Mi też się nie chce liczyć ale myśleć tak
Mariuszczs

Postprzez DAROM » 5 lut 2014, o 23:31

← Pismo do Ministra Rolnictwa
Petycja – zbieranie podpisów →
Wywiad w TS „Niech Rząd da, ile może”
Posted on Lipiec 23, 2013 by admin

W numerze 19 Tygodnika Siedleckiego z dnia 12 maja 2013 r. ukazał się wywiad z Prezesem Podlaskiego Zrzeszenia Pszczelarzy Panem Władysławem Pietruczukiem. W artykule możemy przeczytać m.in. o ogólnopolskiej akcji zbierania podpisów pod petycją do Ministra Rolnictwa o wprowadzenie dopłat dla pszczelarzy do każdej rodziny pszczelej.

Prezes Pietruczuk opowiada o prowadzonej akcji zbierania podpisów: „Naszą akcję popiera 95 procent pszczelarzy. My nie określamy kwoty pieniędzy na dopłaty. Po prostu niech państwo da, ile może.” Podkreśla również, że dopłaty powinny być przyznawane do każdej rodziny pszczelej i naliczane od 1 maja każdego roku. Zwraca też uwagę na problem związany z odpowiednim pokarmem do dokarmiania pszczół, tj. z brakiem w Polsce odpowiedniego cukru. Biały cukier nie jest najzdrowszy, bardziej pożądany byłby cukier naturalny, nie do końca poddany oczyszczeniu w procesie produkcji. Jedna z cukrowni w Polsce mogłaby produkować taki cukier, wtedy nie trzeba byłoby sprowadzać go z Niemiec czy Francji.
Prezes podkreśla, że pszczelarze otrzymywali wsparcie finansowe z funduszy Unii Europejskiej, ale pieniądze trafiały do Polskiego Związku Pszczelarskiego i niekoniecznie były dobrze zagospodarowane. Najlepszym rozwiązaniem będą dotacje bezpośrednio dla pszczelarzy, którzy najlepiej znają swoje potrzeby w pasiece.
DAROM

Postprzez minikron » 5 lut 2014, o 23:37

Kaczka dziennikarska albo niedouczony prezes.
minikron

Postprzez Mariuszczs » 5 lut 2014, o 23:47

Tak ładnie to pisze o tych potrzebach no i jakie potrzeby 40 ulowiec załatwi rocznie za 360 zł ? 100 ulowiec za 900 zł ?

Żeby nie było ja chce te 9 zł do ula gdyż sprzętu pszczelarskiego nie potrzebuje kupować. Może na ule bym się załapał ale w sumie nawet po dofinansowaniu za drogo dla mnie.
Mariuszczs

Postprzez DAROM » 5 lut 2014, o 23:51

Postprzez Mariuszczs » dzisiaj, o 19:36
Już ci Darom cena apiwarolu spadnie jak nie mają ludzie wyjścia i muszą kupić ... W polsce

Niech będzie 2800 zamiast np 2000 . Tym bardziej dopłata bezpośrednia nie pasuje.
Pamiętaj że przed rafundacją np miodarki były dużo droższe

tu się zgodę - telewizory z okienkiem też kosztowały przed unią dużo więcej
DAROM

Postprzez DAROM » 6 lut 2014, o 00:08

minikron napisał(a):Kaczka dziennikarska albo niedouczony prezes.

?????
DAROM

Postprzez DAROM » 6 lut 2014, o 00:16

[quote="Mariuszczs"]Już ci Darom cena apiwarolu spadnie jak nie mają ludzie wyjścia i muszą kupić ... W polsce

ja już im pdziękowałem, mam swój lek za 5-10%
DAROM

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szybkie pytanie-szybka odpowiedź