Szersze roztawienie ramek w gnieździe- sposób na rójkę?

Piotr Pitersen

Szersze roztawienie ramek w gnieździe- sposób na rójkę?

Postautor: Piotr Pitersen » 07 maja 2018, 20:46

W związku z tym, że nastrój rojowy powoli zaczyna pukać do Naszych uli mam pytanie do doświadczonych pszczelarzy. Moje rozważania pojawiły się po po przeczytaniu dyskusji w komentarzach pod filmem o rójce na kanale Tomka Miodka.
TM:
+Ole Miodek
Niestety wentylacja nic nie zmienia, jak by to był decydujący czynnik to byśmy nie słyszeli o problemie rojenia się pszczół. Ale dzięki za komentarz OleMiodek

W nawiązaniu do powyższej wypowiedzi podaję fragment z Gospodarki pasiecznej Ostrowskiej
Do dokładniej poznanych przyczyn powstawania nastroju rojowego można zaliczyć:
1) dziedziczne skłonności pszczół.
2) nadprodukcję mleczka w rodzinie,
3) nadmiar dwutlenku węgla w ulu,
4) ciasnotę w gnieździe i przegrzanie ula,
5) niedobór substancji matecznej,
6) warunki atmosferyczne i układ pożytków.

Skoro wentylacja to tylko część większej całości to może szersze rozstawienie ramek wpłynie na następujące czynniki: 3), 4), 5)

Czy poza zwiększeniem wysiłku na termoregulację, budowanie mostków i kitowanie widzicie jakieś inne negatywne skutki rzadszego rozstawienia ramek i kto z was stosuje tę metodę?

Bohtyn

Re: Szersze roztawienie ramek w gnieździe- sposób na rójkę?

Postautor: Bohtyn » 07 maja 2018, 21:19

Będzie jak w temacie.
Tylko bez znaku zapytania.
Pozdrawiam Wszystkich : Bohtyn
"Lubię ule warszawskie zwykłe"

Beeman

Postautor: Beeman » 08 maja 2018, 16:38

Piotr Pitersen pisze:W związku z tym, że nastrój rojowy powoli zaczyna pukać do Naszych uli mam pytanie do doświadczonych pszczelarzy. Moje rozważania pojawiły się po po przeczytaniu dyskusji w komentarzach pod filmem o rójce na kanale Tomka Miodka.
TM:
+Ole Miodek
Niestety wentylacja nic nie zmienia, jak by to był decydujący czynnik to byśmy nie słyszeli o problemie rojenia się pszczół. Ale dzięki za komentarz OleMiodek

W nawiązaniu do powyższej wypowiedzi podaję fragment z Gospodarki pasiecznej Ostrowskiej

Skoro wentylacja to tylko część większej całości to może szersze rozstawienie ramek wpłynie na następujące czynniki: 3), 4), 5)

Czy poza zwiększeniem wysiłku na termoregulację, budowanie mostków i kitowanie widzicie jakieś inne negatywne skutki rzadszego rozstawienia ramek i kto z was stosuje tę metodę?

Witam. W USA ta metoda jest powszechnie stosowana. Skoro polepszasz wentylacje to dlaczego ma to pogorszyc termoregulacje?. Podczas miodobrania masz mniej plastrow do roboty, za to sa bogatsze! Czytalem juz wypowiedzi typu " w wagonie kolejowym pszczoly tez sie beda roic" chyba tak, ale te w pudełku po butach chyba szybciej?. Powodzenia

Piotr Pitersen

Postautor: Piotr Pitersen » 08 maja 2018, 19:10

A propos pszczelarzy za oceanu w tym przypadku z kanady, polecam kanał https://www.youtube.com/channel/UC3mjpM ... YPw/videos

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 08 maja 2018, 21:01

Bardzo ważna jest struktura rodziny na stan rojowy .Lepiej odbierać po ramce czerwiu na wygryzieniu co 10 dni od silnych rodzin (jeśli nie wędrujemy z pszczołami ).Średnia siła rodziny zawsze lepsza od silnej (mniej zawodna ) .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Piotr Pitersen

Postautor: Piotr Pitersen » 08 maja 2018, 21:20

Zgadzam się z Panem, tylko w moim przypadku mając trzy uliki nie mam za dużego pola do manewrów. Jak na razie zrobiłem odkład z trzech ramek, a za jakiś czas zrobię kolejny.

Beeman

Postautor: Beeman » 09 maja 2018, 04:52

Piotr Pitersen pisze:A propos pszczelarzy za oceanu w tym przypadku z kanady, polecam kanał https://www.youtube.com/channel/UC3mjpM ... YPw/videos

Witam. To jest taki Kanadyjski Chachula. Duzo interesujacych detali, i tłumaczy ze nawet nie kumaty zrozumie. Gosc jest niecale 30min od mojej pasieki. Filmy profesjonalnie zrobione. Powodzenia

Beeman

Postautor: Beeman » 09 maja 2018, 05:06

Piotr Pitersen pisze:Zgadzam się z Panem, tylko w moim przypadku mając trzy uliki nie mam za dużego pola do manewrów. Jak na razie zrobiłem odkład z trzech ramek, a za jakiś czas zrobię kolejny.

Witam, Poczatkiem maja to nawet jak zrobisz jedno ramkowe i zadbasz to do zimy powinno byc min. dwa korpusy pszczoly. Mysle ze jak sie rozwijasz to bledem jest liczeniem na duuuzo miodu i lipcowe odklady. Moim zdaniem odklad bedzie lepszy np. jedno ramkowy do 15 maja jak piecio ramkowy w lipcu. Mysle ze jak masz trzy rodziny to spokojnie na koniec sezonu mozesz zazimowac 20 mocnych rodzin i z 30kg miodu dla ciebie. Powodzenia

Beeman

Postautor: Beeman » 09 maja 2018, 05:14

Piotr Pitersen pisze:W związku z tym, że nastrój rojowy powoli zaczyna pukać do Naszych uli mam pytanie do doświadczonych pszczelarzy. Moje rozważania pojawiły się po po przeczytaniu dyskusji w komentarzach pod filmem o rójce na kanale Tomka Miodka.
TM:
+Ole Miodek

Witam, Jedno pytanie. Pytasz o rodnie czy o miodnie? Jezeli o rodnie to nie polecam. Jezeli o miodnie to jak najbardziej.

betula

Postautor: betula » 14 maja 2018, 21:22

janusz.szalaj pisze:Bardzo ważna jest struktura rodziny na stan rojowy .Lepiej odbierać po ramce czerwiu na wygryzieniu co 10 dni od silnych rodzin (jeśli nie wędrujemy z pszczołami ).Średnia siła rodziny zawsze lepsza od silnej (mniej zawodna ) .

Zgadzam się. Właśnie teraz maju zabieram silnym rodzinom ramki z czerwiem na wygryzieniu a w to miejsce daję ramki z węzą. Teraz właśnie tworzę odkłady bo jak akacje się skończą to będzie trudno utrzymać silne rodziny w nastroju roboczym. Struktura rodzin obecnie jest wyjątkowo zła. Zaraz skończy się akacja a pszczoły lotnej coraz więcej.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 15 maja 2018, 19:32

Co robie jak pszczoły chcą się wyroić ?
https://www.youtube.com/watch?v=i1n9HlZ ... grk0h00410
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Wróć do „Prace w pasiece”