Ocieplenie odkładu i inne przemyślenia

krisoo

Ocieplenie odkładu i inne przemyślenia

Postautor: krisoo » 04 cze 2018, 11:07

Witam,
w najbliższych dniach nadają ochłodzenie (noce w okolicach 5 stopni Celsjusza) i zastanawiam się czy nie włożyć dykty pod siatkę w moich ulach wielkopolskich w których są odkłady obecnie 6-8 ramkowe. W ubiegłym tygodniu włożyłem do nich odpowiednio: w silniejszych rodzinach po dwie ramki z węzą do odbudowania w słabszych po jednej. I dlatego zastanawiam się czy nie włożyć na noc kiedy będzie ochłodzenie zasuwki pod dennicę osiatkowaną.

Co sądzicie jeszcze w takim temacie. Za około 2 tygodnie jak zakwitnie lipa (chyba że by to nastąpiło wcześniej), czy w silniejszych odkładach obecnie 8 ramkowych będzie można wstawić dodatkowy korpus (miodnie) i do niego włożyć ze 2 ciemne plastry z zamkniętym czerwiem zabrane z rodni (rodnie uzupełnić węzą) oraz ze 3 ramki z węzą (byłoby w miodni węza,czerw kryty,węza,czerw kryty, węza). W okolicy do 1 km. rośnie sporo lipy i czy to będzie dobry sposób aby nie zalać gniazda nakropem z lipy. Ewentualnie może lepiej zamiast całego korpusu wstawić 1/2 korpusu z samą węzą ponieważ suszu nie posiadam. A może ktoś mi doradzi jakieś inne rozwiązanie.

Pozdrawiam.

old school

Re: Ocieplenie odkładu i inne przemyślenia

Postautor: old school » 04 cze 2018, 12:46

mozesz zrobic wszystko co napisałeś :)
mozesz ocieplic nie musisz z takimi tem. pszczoly sobie poradza jak masz czas mozesz im pomoc ale nie powinno to wpłynąć na rozwój odkładu jak sie oziębi to na jedna noc a nie na tydzien ma znow być cieplo
jak silny odklad to daj normalny korpus i niech nosza miod lipowy taki odklad potrafi przyniesc sporo miodu
ja nie daje polnadstawek jade tylo calymi ramkami daj weze do gniazda i odbudowane do góry
powinny na lipie jeszcze odbudowac ta weze chyba ze nie bedzie pozytku to nie odbuduja ale to najwyzej oddasz po lipie odbudowane ramki do gniazda

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”