Langstroth 3/4 kiedy dokładać 2 korpus

hurriway

Langstroth 3/4 kiedy dokładać 2 korpus

Postautor: hurriway » 06 lip 2018, 22:11

Witam Szanownych Kolegów,

W tym roku wprowadziłem u siebie 3 ule langstroth 3/4. Cały czas gospodarowałem na ulach warszawskich poszerzanych. Więc aby zasiedlić langstroth 3/4 zrobiłem zsypańce i tu pojawia się pytanie, że jako nigdy wcześniej nie robiłem ani zsypańców ani nie prowadziłem uli korpusowych to nie wiem co dalej z tym zrobić. Tzn trzymać je na jednym korpusie, czy dołożyć drugi co wydaje mi się słuszniejsza opcją. Pytanie brzmi kiedy. Ule zasiedlałem 2 tygodnie temu i 8 ramek jest odbudowanych na 10.
Z góry dziękuje za pomoc.

Apiholik

Re: Langstroth 3/4 kiedy dokładać 2 korpus

Postautor: Apiholik » 07 lip 2018, 07:26

Poczekaj jeszcze chwilę niech zagospodarują cały korpus. W pierwszej kolejności możesz przesunąć zapasy na skraj a węzę do środka. Jeżeli nie masz już pożytków to podkarmiaj umiarkowanie. Pierwszy czerw zacznie się wygryzać najwcześniej za półtora tygodnia do tego czasu pszczoły niestety będzie ubywać.
Sam musisz ocenić sytuację, ale jak odbudują wszystkie plastry to dokładaj korpus, niech cały czas budują.
Powodzenia.
Andrzej

hurriway

Postautor: hurriway » 24 lip 2018, 13:17

Od jakiegoś czasu cały czas podaje im delikatnie syrop. Właśnie zaczyna się u mnie powoli nawłoć. Trzy dni temu dołożyłem im jeden korpus na górę z węzą, ale widzę że zainteresowanie odbudowywaniem jest zerowe. Mogę coś zrobić w tym zakresie? czy szanse że pszczoły wezmą się za odbudowywanie są nikłe. Obecnie jest pełne 5 ramek czerwiu zasklepionego.

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 24 lip 2018, 15:14

Powinno być 8

hurriway

Postautor: hurriway » 24 lip 2018, 20:01

matki przecież nie popędzę.

PawelKS3

Postautor: PawelKS3 » 24 lip 2018, 20:15

Daj już ten korpus z węzą pod spód, trochę go jeszcze odbudują przed zimą. Na górze, na węzie i tak matka już nie będzie czerwiła.
Możesz wyjąć skrajne ramki z dolnego korpusu.

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 24 lip 2018, 21:03

Cały czerw zostaw wywal na górę po bokach weze a ramki z pylkiem i miodem do dolnego. Może problem jest w matkach. Ja maksymalnie trzymam odkłada na 10 karmie jak musze jak jest pożytek to nawet nie zaglądam teraz jest 8-9 ramek czerwcu.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 24 lip 2018, 22:47

Czerw zasklepiony i większość zapasów zostaw w dolnym korpusie , młody czerw i jajeczka ułóż w górnym korpusie bezpośrednio nad czerwiem zasklepionym, węza albo jeszcze lepiej już odciagnieta między młody czerw. I karm rozwojowo nieustannie. Nie sugeruj się nawłocią bo chyba jeszcze nikt pszczoły w tym roku na niej nie widział. A matka bez problemu będzie czerwić na dziewiczych plastrach, i to do września, bo jest młoda no i tylko takie ma.
Nie panikuj, do końca września jest jeszcze dwa miesiące. Jak masz tam jeszcze pożytek nawłociowy to i zdążą się wyfutrować przed zimą, ale teraz karm cierpliwie i nieustannie bo to warunek rozwoju.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 24 lip 2018, 22:57

No i warroza ......

Beeman

Postautor: Beeman » 25 lip 2018, 02:10

Witam hurriway. Nic nie piszesz o kracie odgrodowej? Krata w slabej rodzinie nie jest dobra. Nie widze problemu czemu nie masz zazimowac tej rodziny na conajmniej trzech czterech korpusach(po 10 ramek). Masz jeszcze conajmniej dwa miesiace dzialania!. Uloz tych 8ramek w komin,np 5+3. Po bokach weza do max. Nad ramkami w woreczku strunowym czaly czas ciasto(miod+pylek+drozdze+kurkuma). Nad powalka caly czas sloik z syropem 1:1 (cukier, witamina C i cherbatka z rumianka). Nie patrz co na zewnacz ula, one same wybiora co dla nich jest odpowiednie. W zeszlym roku 1wrzesnia zrobilem male odklady bo szkoda bylo mi likwidowac matki. Dzisiaj te rodziny daly mi juz po 40kg miodu(polowa sezonu). Zainwestuj w te rodziny 50zl a za rok bedziesz mial po 500. Nie pacz co one robia, miej plan i go nie zmieniaj. Powodzenia

Apiholik

Postautor: Apiholik » 25 lip 2018, 08:36

Wypisujesz jakieś( kosmiczne) rzeczy, jak na nasze warunki. Bez sensu....

Jak koledze uda się je zazimować na 2×7 / 2×6 to może odtrąbić niebywały sukces.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 25 lip 2018, 10:01

Nie bardzo widzę co złego w zimowaniu 2x7 ramek. Takie rodziny bardzo prężnie rozwijają się wiosną i znoszą bardzo dużo rzepaku. Owszem, może wierzby się z nich nie weźmie, ale 4 korpusy to ostra przesada.
Sam mam takie pakiety, które teraz zajmują 5-6 ramek lang 2/3 i w weekend dostaną kolejny korpus pod spód. Liczę, że do końca września 2x7 ramek będzie na czarno.
Miśkowa Pasieka

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 25 lip 2018, 15:08

Prawidłowo po mojemu rozumowaniu postawione pytanie wątku winno brzmieć:

Czy można z powodzeniem w warunkach polskich zazimować rodzinę na 1 korpusie langstrotha 3/4 z 10 ramkami.

Odpowiedzi nie znam bo nie mam takowego. Natomiast empiryczne sprawdziłem już, iż w mym podniebiu w korpusie zandera (ramka ma wysokość 220) da się. Rodziny dobrze przezimowały.

Czyli od kominów są kominiarze :)

Na YouTube widziałem filmy z zimowania na pojedyńczym langstrocie, o wielkopolskim jednym korpusie też jest film z prelekcji p Kruka na yt.

Czyli drugi korpus na wiosnę zależnie od pogody i siły albo na górę albo podspód. Tak jak w Kanadzie u zawodowa.

Czy może kolega podać z którego miesiąca i dekady jest matka?

Pozdrawiam

Ps na upartego na już to pod spód jak pisze Paweł jako poduszka, aby utrzymać gniazdo w spójności co daleko ważniejsze niż wysokość wieży no i są różne linie pszczół i warunki pyłkowo-pożytkowe. Sama struktura pszczół z pakietu też może znaczyć. Dennicę można zamknąć.

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 25 lip 2018, 18:18

Nie miksuj tymi ramkami.Tu weź czerw taki,tu jajka na górze itp,itd.Wpierdzieli Ci się amerykański lub europejski i tyle będziesz miał.Zostaw na jednym korpusie i zazimuj 2x5. Ciepłe zatwory na boki i ociepl powałke.Górne ramki na ful zaladuj pokarmem.
marektomala1979

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 25 lip 2018, 18:23

Beeman pisze:Witam hurriway. Nic nie piszesz o kracie odgrodowej? Krata w slabej rodzinie nie jest dobra. Nie widze problemu czemu nie masz zazimowac tej rodziny na conajmniej trzech czterech korpusach(po 10 ramek). Masz jeszcze conajmniej dwa miesiace dzialania!. Uloz tych 8ramek w komin,np 5+3. Po bokach weza do max. Nad ramkami w woreczku strunowym czaly czas ciasto(miod+pylek+drozdze+kurkuma). Nad powalka caly czas sloik z syropem 1:1 (cukier, witamina C i cherbatka z rumianka). Nie patrz co na zewnacz ula, one same wybiora co dla nich jest odpowiednie. W zeszlym roku 1wrzesnia zrobilem male odklady bo szkoda bylo mi likwidowac matki. Dzisiaj te rodziny daly mi juz po 40kg miodu(polowa sezonu). Zainwestuj w te rodziny 50zl a za rok bedziesz mial po 500. Nie pacz co one robia, miej plan i go nie zmieniaj. Powodzenia

Jak małe te odkłady zrobiłeś.
marektomala1979

Beeman

Postautor: Beeman » 25 lip 2018, 19:30

Apiholik pisze:Wypisujesz jakieś( kosmiczne) rzeczy, jak na nasze warunki. Bez sensu....

Jak koledze uda się je zazimować na 2×7 / 2×6 to może odtrąbić niebywały sukces.

Witam Apiholik. Masz 100% racji. (pisze powaznie). Prosze nie brac mojej uwagi jako atak na polskich pszczelarzy (bo wszedzie tacy istnieja). Niestety w wiekszosci panuje metoda "cos se z pola doniosa" Samym "szklem" dobrej imprezy nie zrobisz!. Na Ytubie jest seria wszystkim znanego pszczelaza "pasieka Mar......" Gosc pokazuje rodzine (odklad) w Sierpniu. Pare pszczol na 10 ramkach, czerwiu prawie zero. I nazeka ze kiepska matka. W ulu zero miodu, to jak taka rodzina bedzie sie rozwijac. Ja proponuje oby dolozyl ramke czerwju i pokarmu do tej rodziny, a on odpisuje ze nie bedzie oslabial innych. Co to za gospodarka jak przy 30 rodzinach gosc nie wyskrobie dwie ramki? No to teraz cos o dobrych pszczelarzach co maja pojecie co robia. Pasieka Knieja, film "Odkłady Pszczele We Wrześniu" Tam syrop leje sie wiadrami!. Na koncu w komentarzach ole miodek,doswiadczony pszczelarz pisze "Piękne pozazdrościć i podziwiać :)) Smiechu warte! Co tu trudnego do zrozumienia? Aby cos zarobic trzeba wczesniej zainwestowac. Ot i cala filozofia. Dac dobrze zjesc, obszerny ul a czas sam robote zrobi. Powodzenia

Beeman

Postautor: Beeman » 25 lip 2018, 19:42

tikcop1 pisze:Prawidłowo po mojemu rozumowaniu postawione pytanie wątku winno brzmieć:

Czy można z powodzeniem w warunkach polskich zazimować rodzinę na 1 korpusie langstrotha 3/4 z 10 ramkami.

Odpowiedzi nie znam bo nie mam takowego. Natomiast empiryczne sprawdziłem już, iż w mym podniebiu w korpusie zandera (ramka ma wysokość 220) da się. Rodziny dobrze przezimowały.

Czyli od kominów są kominiarze :)

Na YouTube widziałem filmy z zimowania na pojedyńczym langstrocie, o wielkopolskim jednym korpusie też jest film z prelekcji p Kruka na yt.

Czyli drugi korpus na wiosnę zależnie od pogody i siły albo na górę albo podspód. Tak jak w Kanadzie u zawodowa.

Czy może kolega podać z którego miesiąca i dekady jest matka?

Pozdrawiam

Ps na upartego na już to pod spód jak pisze Paweł jako poduszka, aby utrzymać gniazdo w spójności co daleko ważniejsze niż wysokość wieży no i są różne linie pszczół i warunki pyłkowo-pożytkowe. Sama struktura pszczół z pakietu też może znaczyć. Dennicę można zamknąć.

Witam Jest wielka roznica miedzy 3/4 ramka a pelna. Srednica klebu nawet slabej rodziny jest wieksza jak wysokosc tej ramki(ok.18cm) Dlatego lepiej zazimowac 2X5 jak 1X10. W zimie pszczola latwiej przemiescic sie do gory jak w poprzek. Czy barc nie przypomina Ci komina? Powodzenia

hurriway

Postautor: hurriway » 25 lip 2018, 23:04

Ktoś pytał o matkę. Matka jest z początku czerwca. Myślę, że zimowanie na 1 korpusie w ulach jedno ściennych, przy tak niskiej ramce to zbyt duże ryzyko. W konfiguracji 2x5 to już tak. Namieszaliście mi Panowie trochę w głowie. Rano ustawiłem już tak jak radził mi Apiholik. Teraz sprawdzałem temperaturę pomiędzy ociepleniem a powałką i jest prawie 33 stopnie na środku korpusu.
Swojego czasu w ramach eksperymentu robiłem grzałki do podgrzewania uli. Mogę wrzucić ewentualnie jedną pomiędzy siatkę a zasuwkę w dennicy.

No i żeby nie było. Pszczoły dostają syrop prawie cały czas. Dwie dziurki w słoiku i zmieniam kiedy zjedzą. Nie chce przesadzać aby całego gniazda nie zalały.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 26 lip 2018, 00:07

Ramka LN3/4 jest na tyle niska że matki nawet w młodych rodzinkach chętnie czerwi w dwóch korpusach, to po pierwsze. A czasami, nawet wczesną wiosną, matki wolą czerwić w dwóch korpusach 2×2 jak iść z czerwieniem w poprzek. Jak myślicie, dlaczego?
2) Jest dziś 25 lipca a Wy co? Proponujecie już układać powoli gniazda do zimy, czy jak?
Podłożenie korpusa z węzą pod spód nic nie da. Nie o tej porze roku. Ani chętnie nie będą budować ani matka tam nie zejdzie z czerwieniem. Natomiast karmienie, czy pożytek z nawłoci będzie powodować zalewanie gniazda i ograniczenie czerwienia. Chyba nie o to chodzi o tym czasie.
W tej chwili, kiedy kol położył korpus z węzą na górze również jest niekorzystna sytuacja ponieważ pszczoły widocznie są za słabe, a pad polega na tym że będą tak sobie siedzieć na dole i nawet po jedzonko do słoiczków nie przejdą.
3)Jak w dzień kwitnienia wiśni, kiedy nocami jeszcze są przymrozki, można poszerzać młode rodziny w ulach jednosciennych, od razu dwoma korpusami, jeden pod spód a drugi na górę (źródła wszystkim dobrze znane) to i 25 lipca(32°C i nocą 16°)można przełożyć ramkę czy dwie nad czerw zasklepiony :) . Tam krzywdy mieć nie będzie a ściągnie karmicielki, woszczarki i w końcu matkę. Ale dolny korpus również będzie odwiedzać.
4) W bezpośrednim sąsiedztwie czerwiu węzą jest budowana błyskawicznie, nawet we wrześniu. Pszczoły chcąc układać pokarm nad głową również będą zmuszone ją odbudować.
Na dole. również by to zrobiły, ale dopiero po kompletnym zalaniu gniazda.

Prościej już nie umiem:)

A kol niech sobie wybierze... opcji do oporu:)))
Pozdrawiam.

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 26 lip 2018, 07:31

Coś tu jest nie tak matka z czerwca a czerwcu 4 ramki chyba że ten odklad był z 1 ramki.

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”