nalot

piotrus82r

nalot

Postautor: piotrus82r » 07 lip 2018, 08:24

Witam, nigdy tego nie robiłem ale w tym roku chciałbym spróbować wzmocnić experymentalnie ze 2 rodzinki które będę wywozil na nawloc tzw. Metoda przez nalot, gdzieś tu jest jakiś wątek o tym ? tak żeby trochę poczytać lub może ktoś próbował potrzebuje kilku instrukcji kiedy i jak najlepiej to zrobić

Awatar użytkownika
dudi

Re: nalot

Postautor: dudi » 07 lip 2018, 10:05

No trudno powiedzieć jak to potraktuja.
Obawiam się że będzie to jako rabunek i efekt będzie odwrotny.
Przez nalot to można zrobić odkład, a nie zasilić rodziny.
Gdyby to była wiosna i wracałyby z pozytkiem co innego, sezon przed nimi, a rąk do pracy nigdy za wiele, ale jesienią? Ojjjjj

old school

Postautor: old school » 07 lip 2018, 12:50

Tak jak pisze dudi ten numer nie przejdzie zrobisz jeden wielki rabunek
Jak chcesz zasilic rodzine to lepiej wstaw ramke z zasklepionym czerwiem do takiej rodziny efekt po tygodniu bedzie podobny a stara rodzina wychowa nastepny czerw

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 07 lip 2018, 13:29

old school pisze:Tak jak pisze dudi ten numer nie przejdzie zrobisz jeden wielki rabunek
Jak chcesz zasilic rodzine to lepiej wstaw ramke z zasklepionym czerwiem do takiej rodziny efekt po tygodniu bedzie podobny a stara rodzina wychowa nastepny czerw

tyle to ja wiem, myslalem ze uproszcze to sobie.

mcartist

Postautor: mcartist » 09 lip 2018, 19:16

Połącz rodziny w normalny, znany nam wszystkim sposób. Wyrównaj im zapach poprzez spryskanie np. preparatem o nazwie Apiarom i wtedy spróbuj połączyć, przekładając ramki z jednego ula do drugiego lub postaw jeden korpus na drugim a pomiędzy nimi gazete.

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 09 lip 2018, 19:28

piotrus82r pisze:
old school pisze:Tak jak pisze dudi ten numer nie przejdzie zrobisz jeden wielki rabunek

tyle to ja wiem, myslalem ze uproszcze to sobie.

Po jakim tygodniu efekt będzie podobny?
Tu się matematyka kłania do ciebie kolego.
A nalot to chyba co innego niż przekladanie ramek z czerwiem zakrytym.
marektomala1979

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 09 lip 2018, 20:54

Jak byś miał ule dwu rodzinne ,to by nie było problemu .Odbierasz jedną matke i czerw nie zasklepiony z dwuch rodzin i masz sile jak trzeba :)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 10 lip 2018, 00:11

piotrus82r pisze:Witam, nigdy tego nie robiłem ale w tym roku chciałbym spróbować wzmocnić experymentalnie ze 2 rodzinki które będę wywozil na nawloc tzw. Metoda przez nalot, gdzieś tu jest jakiś wątek o tym ? tak żeby trochę poczytać lub może ktoś próbował potrzebuje kilku instrukcji kiedy i jak najlepiej to zrobić

Rodzinę pszczelą, którą masz zamiar wywieźć na pożytek zasil pszczołą lotną z dwóch sąsiednich rodzin, odstawiając ule na 2-3 dni prze wywozem. Jeśli masz pożytek, to w ciągu jednego dnia pszczoły z odstawionych uli wlecą do ula, który chcesz wywieźć na pożytek. Jeśli w tym czasie nie ma u Ciebie pożytku, to po ostawieniu uli, podkarm delikatnie wszystkie rodziny pszczele na pasieczysku, przez dwa dni po 1 litrze syropu 3/2 cukier/woda i nie zapomnij na wszelki wypadek zwęzić wylotków na 2-3 pszczoły.
Zasilając jedną rodzinę pszczelą, nalotem z dwóch sąsiadujących rodzin, otrzymujemy efekt w postaci 5-6 krotnej ilości przyniesionego miodu w zasilonej rodzinie pszczelej, w porównaniu z sumaryczną ilością miodu przyniesiona we wszystkich trzech rodzinach razem. Nie zapominaj o rodzinach pszczelich, które odstawiłeś . Przez dwa/trzy dni będzie w nich mało pszczoły lotnej. Podkarm je również syropem.Młody czerw (larwy) potrzebują wody.

Pozdrawiam,
Leszek

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 10 lip 2018, 09:33

Czyli co? Potomstwo od dwóch, trzech swoich psiar umiejętnie złączone (bo wariantów może być kilka) daje użytkowo lepszy efekt niż od jednej chowanej w laboratoriach dla wybranych?

:)

Polbart zapomniał tylko dopisać drobnym maczkiem, iż w typowych polskich warunkach pogodowo-pożytkowych poziom czujności i wyszkolenia w tym z użyciem drabin bojowych oraz wrażeń (nie)spełnionych w stopniu najwyższym

:))

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 13 lip 2018, 14:26

dzięki Panie Leszku za wyczerpujący opis, będę eksperymentował
o wynikach mojej zabawy napisze.

pozdrawiam

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”