Słabo czerwiąca matka

hurriway

Słabo czerwiąca matka

Postautor: hurriway » 04 sie 2018, 15:25

Witam Kolegów,
Początkiem czerwca robiłem odkład z ula warszawskiego poszerzanego. Były to 3 pełne ramki czerwiu. Obecnie rodzina jest na 7 ramkach (tzn była przez chwile jak czerw się wygryzł), ale matka zaczerwia tylko 1,5 ramki. Pszczoły dokarmiam stymulująco syropem, ale przyrostu zaczerwionych ramek nie widać. Jak dla mnie to to minimum 3 ramki powinno być. Matka ma miejsce, ale zwyczajnie trzyma się tylko tych 2 ramek. Domyślam się że to problem z jakością matki.
Proszę o opinie, czy ta matka jest do wymiany. Matka to elgon, wzrokowo jest bardzo ładna, i szybka.

lech

Re: Słabo czerwiąca matka

Postautor: lech » 04 sie 2018, 19:44

Poczekaj , aż temperatury się obniżą i wtedy oceń matkę.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 05 sie 2018, 02:02

A na co tu czekać?
Aż przyjdzie zima?

Po dwóch miesiącach od utworzenia odkładu ?

Awatar użytkownika
ruskiwentylator

Postautor: ruskiwentylator » 05 sie 2018, 09:17

Niekoniecznie słaba matka. Pyłek/ pierzga jest w gniezdzie? Bez białka nie ma pszczol. Podejrzewam rowniez, ze wielkosc gniazda jest niedopasowana do sily rodziny.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 05 sie 2018, 13:41

Jak pisze kolega w poście wyżej. Bez pyłku tak może być. Sprubuj dać im zamiennik pyłku tak jak np na wiosnę. Zobaczysz czy będzie zainteresowanie. Jeżeli nie pomoże nie ma na co czekać. Matka do krainy wiecznych pożytków

konsaty

Postautor: konsaty » 05 sie 2018, 19:13

hurriway pisze:Witam Kolegów,
Początkiem czerwca robiłem odkład z ula warszawskiego poszerzanego. Były to 3 pełne ramki czerwiu. Obecnie rodzina jest na 7 ramkach (tzn była przez chwile jak czerw się wygryzł), ale matka zaczerwia tylko 1,5 ramki. Pszczoły dokarmiam stymulująco syropem, ale przyrostu zaczerwionych ramek nie widać. Jak dla mnie to to minimum 3 ramki powinno być. Matka ma miejsce, ale zwyczajnie trzyma się tylko tych 2 ramek. Domyślam się że to problem z jakością matki.
Proszę o opinie, czy ta matka jest do wymiany. Matka to elgon, wzrokowo jest bardzo ładna, i szybka.

Jak to niemożliwe? Elgony na 8 korpusów czerwią .Posłuchaj nie czytaj tych głupoli z internetu za słaby odkład zrobiłes ,a pogoda nie dopisała od czerwca.

hurriway

Postautor: hurriway » 05 sie 2018, 20:36

Pszczoły mają całą ramkę pierzgi i dwie ramki pokarmu. Oczywiście na reszcie wianuszek z miodu też jest. Część moich ramek warszawskich posiada dodatkową poziomą listewkę na środku ramki, żeby plastry miały mniejszą tendencje do pękania podczas wirowania. Zauważyłem że matka trzyma się tylko na górnej połówce w tych ramkach.

I też nie wydaje mi się aby to był słaby odkład. Trzy ramki czerwiu + ramka pokarmu. Trochę tych pszczół tam było. A ramka to warszawska poszerzana.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 05 sie 2018, 21:09

Z tą listewką poziomą w środku ramki to zły pomysł ponieważ pszczoły nie lubią dziurawych ramek ani dzielonych (chyba że się mylę ) .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 05 sie 2018, 21:13

Od czerwca juz tak bywa że matki nie chętnie idą na nowe ramki, a juz szczegolnie jak nieprzeczerwione

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 05 sie 2018, 21:41

Zgadzam się z kol. Januszem. Też bym wyjął ta listewkę. Sprubuj dawać co dzień po 300-400 ml syropu 1:1. To że mają w ulu to ok, ale wskazany byłby też przypływ czegos świeżego. Taka dawka na pewno odkładowi nie zaszkodzi.

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”