Zimowanie późnych odkładów

Dział dla początkujących
Piotr67

Re: Zimowanie późnych odkładów

Postautor: Piotr67 » 13 lut 2019, 20:08

Witam
Apiholik - przesadzasz pisząc że jestem gorliwym pisarzem , natomiast nie ukrywam że jestem " gorliwym " bywalcem tego forum .

tak jak napisałem wyżej że dwutlenek węgla ( który same wytworzą pszczoły pomaga im w ZIMOWLI) , nic nie pisałem żeby pompować im coś do ula , w linku który podałeś na początku pisze że " usypiano pszczoły dwutlenkiem węgla " i robiono jakieś badania , przeczytałem tylko fragment i już mi się odechciało czytać ,
Jeśli możesz to przypomnij mi co pisze Polbart do takich jak my - co masz konkretnie na myśli
Ostatnio zmieniony 13 lut 2019, 20:17 przez Piotr67, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 13 lut 2019, 20:16

Nie mam Uli korpusowych ale to co pisze Apiholik dobrze jest stosować. Tak robili dawniej dając pół korpus pod korpus wlkp na zimę.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

manio:)

Postautor: manio:) » 13 lut 2019, 20:22

Nie wiem co pisze Polbart o CO2, ale dwutlenek węgla wprawdzie spowalnia metabolizm zimujących pszczół w wyniku czego mniej zjedzą , ale jednocześnie powoduje przyśpieszone starzenie się pszczół , a w wyniku czego ich szybszy i obfity osyp. Chytry dwa razy traci ?
Pszczołom w zimowli szkodzi również wilgoć , potrzebują zimngo i suchego ula z dennicą osiatkowaną. To idealne warunki do zimowli. Polbart pisał ,że ul powinien być zbliżony konstrukcją do odwróconego wiadra - tak mi się zdaje.
Moje pszczoły patrzą jeszcze na śnieg.

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 13 lut 2019, 21:07

http://www.polbart.com/ulozenie-zapasow-zimowych.html

W ulu z linku powyżej, brakuje jeszcze czwartego korpusu z woszczyną na dennicy i by już było prawie git.

Zimuje się w obszernych ulach z dobrą wentylacją dolną i górną. Dużo powietrza wokół kłębu zapewnia pszczołom bezstresową zimowlę. Nie ciągnie im od ściany :-) Duży wylot na dole i szpara na górze.
Tak naprawdę to w czasie zimowli, kłąb powinien się znajdować minimum 1,2 m ponad gruntem.

Młode, słabsze rodziny, które obsiadające kilka ramek, po dodaniu im pod spód dwóch korpusów i na górę dwóch korpusów z woszczyną, przezimują lepiej aniżeli ścieśnione i ocieplone w jednym korpusie.

Pozdrawiam,
polbart

Skowronki wiedzą o pszczołach najwięcej

heniek400

Postautor: heniek400 » 13 lut 2019, 22:06

No to mój odkład też jest dość wysoko usadowiony - licząc stojak+ dennica+pusty korpus wychodzi 67 cm. I na tej wysokości znajduje się korpus ten właściwy z pszczołami(odkład).

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 14 lut 2019, 06:36

A myszy i sikorki je żrą.
marektomala1979

heniek400

Postautor: heniek400 » 14 lut 2019, 11:04

No tak pod tak wysokim stojakiem mają jak w niebie. Zawsze to lepiej niż na paletach gdzie mają blisko do wylotków.

Beeman

Postautor: Beeman » 14 lut 2019, 19:52

Witam. Ja w dennicach tam gdzie zasuwka wkladam siatke (czyli dwie w dennicy) i nic juz groznego im nie grozi. Powodzenia

Wróć do „Jak rozpocząć pszczelarzenie”